Chociaż istnieją rzadkie doniesienia o negatywnych reakcjach na terapię światłem LED, eksperci uważają, że zabieg ten jest bezpieczny. Zarówno Mayo Clinic, jak i Healthline twierdzą, że istnieje bardzo niewiele efektów ubocznych związanych z tą terapią. Ponieważ jednak skóra każdego człowieka reaguje inaczej, ważne jest, aby przeprowadzić test na niewielkim obszarze przedramienia przez 3 minuty, aby upewnić się, że nie jest się uczulonym na światło. Po upewnieniu się, że nie wystąpi reakcja niepożądana, można rozpocząć regularne zabiegi światłoterapii.
Terapia światłem czerwonym
Pierwszym krokiem w terapii raka skóry światłem czerwonym jest przygotowanie obszaru zabiegowego. Lekarz naniesie na chore miejsce płyn fotouczulający. Następnie pacjent spędza około jednej godziny w zaciemnionym pomieszczeniu. Przed kolejnym zabiegiem obszar ten musi się zagoić przez krótki okres czasu. Po zabiegu pacjent musi stosować ochronę przeciwsłoneczną. Podczas zabiegu i po jego zakończeniu w miejscu poddanym zabiegowi może być odczuwalne pieczenie lub kłucie.
Proces leczenia jest skomplikowany, a pacjenci przechodzą kilka sesji w celu uzyskania pożądanych rezultatów. Terapia niskim poziomem światła czerwonego to rodzaj fototerapii, która obejmuje kilka zabiegów – ta informacja została podana przez redaktora serwisu tbzdentysta.pl. Stymuluje ono produkcję kolagenu w organizmie, co zmniejsza stan zapalny i sprzyja gojeniu. W niektórych zabiegach stosuje się światło o pełnym spektrum, a w innych światło niebieskie. Efekty działania tych różnych długości fal światła są podobne. Niektóre badania wykazują pozytywne efekty terapii światłem czerwonym. Mimo to pozostaje ona kontrowersyjną procedurą.
Terapia światłem UVB
Korzyści płynące z terapii światłem UVB i LED w leczeniu raka skóry są liczne. W większości przypadków zabiegi te są bezbolesne. Większość pacjentów nosi okulary ochronne i pozostaje ubrana podczas zabiegów. Pacjenci często uważają terapię za relaksującą, a nawet zgłaszają ustąpienie objawów w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie serii zabiegów. Lekarz pomoże ustalić, jak często i w jakiej dawce należy stosować terapię światłem.
Chociaż wiele osób obawia się niebezpieczeństw związanych z terapią światłem UVB i LED, faktem jest, że terapie te mogą być pomocne w leczeniu różnych chorób skóry. Jeśli masz obawy co do bezpieczeństwa stosowania terapii światłem, przed jej rozpoczęciem powinieneś skonsultować się z lekarzem. Narażenie na działanie promieni UV wiąże się z ryzykiem, a długotrwałe leczenie może zwiększyć ryzyko rozwoju raka skóry. Dlatego ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.
Terapia światłem LED
Terapia światłem LED jest doskonałym sposobem leczenia wielu różnych chorób skóry. Zazwyczaj jest ona przeprowadzana za pomocą urządzenia ręcznego lub maski, którą zakłada się na kilka minut dziennie. Zabieg ten można przeprowadzać na dwa sposoby – można stosować maskę, siedząc w pozycji wyprostowanej lub leżącej, albo ręczne urządzenie LED, które trzyma się w odległości od 6 do 12 centymetrów od twarzy. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i nie przebywać na słońcu, ale podczas terapii światłem można również skorzystać z relaksujących efektów audiobooków lub medytacji.
Terapia światłem LED zmniejsza również widoczność oznak starzenia się skóry. Ponieważ skóra pokrywa około 20 stóp kwadratowych ludzkiego ciała, nie dziwi fakt, że jest ona podatna na uszkodzenia. Do schorzeń skóry, które mogą reagować na terapię światłem LED, należą łuszczyca, egzema, trądzik różowaty i bielactwo. Może ona również zmniejszyć objawy trądziku – wolno gojącej się choroby skóry spowodowanej reakcją autoimmunologiczną na pewne substancje w organizmie.
Terapia intensywnym światłem pulsującym
Terapia intensywnym światłem pulsującym (IPL) wykorzystuje światło o wielu długościach fali i różnych częstotliwościach do leczenia chorób skóry bez uszkadzania tkanek. Może ona leczyć różne problemy, w tym plamy posłoneczne, plamy starcze, piegi, przebarwienia skóry i trądzik różowaty. Można ją również stosować w leczeniu włosów pigmentowanych oraz popękanych lub rozszerzonych naczyń krwionośnych. Chociaż IPL nie jest powszechnie stosowany jako metoda leczenia raka skóry, jest uważany za bezpieczny i skuteczny w przypadku wielu schorzeń. Pacjentom zaleca się unikanie promieniowania UV, peelingów chemicznych i zastrzyków kolagenowych przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem.
Głowica zabiegowa IPL jest wykonana z gładkiego szkła i emituje precyzyjne impulsy światła. Jedna sesja IPL trwa około 20 minut. Aby uzyskać pożądane rezultaty, może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji co trzy do sześciu tygodni. Większość pacjentów może wrócić do pracy bezpośrednio po zabiegu, ale konieczne jest stosowanie okularów ochronnych. Sam zabieg jest stosunkowo bezbolesny; niektórzy pacjenci zgłaszają, że podczas zabiegu odczuwają lekkie szczypanie. Po zabiegu skóra może być jednak zaróżowiona i obolała.
LLLT
Istnieje wiele zalet terapii światłem LLLT i LED dla pacjentów z nowotworami skóry. Światło stosowane w obu procedurach ma wąską długość fali, co pozwala mu wnikać głęboko w skórę i leczyć szeroki zakres chorób skóry. Zarówno światło czerwone, jak i podczerwone może leczyć choroby skóry oraz poprawiać wygląd blizn i przebarwień. Z drugiej strony, światło podczerwone ma większą zdolność penetracji i może nawet przenikać do głębokich tkanek, takich jak kości i ścięgna.
W jednym z badań uczestnicy ze zmarszczkami na twarzy zostali losowo wybrani do poddania się kolejno zabiegowi z użyciem diody LED o długości fali 830 nm lub diody LED o długości fali 633 nm. Inna grupa otrzymała leczenie pozorowane i poddano ją takiej samej terapii światłem. Pacjenci byli badani dwa razy w tygodniu przez cztery tygodnie, przy czym zdjęcia cyfrowe były wykonywane na początku i po zakończeniu leczenia. W jednym z badań stwierdzono również, że terapia światłem LED zmniejszyła liczbę zmian niezapalnych o 57%.
Podobne tematy