Istnieją pewne efekty uboczne terapii światłem czerwonym. Są to efekty natychmiastowe, takie jak bóle głowy, lekki dyskomfort i zmęczenie oczu. Długotrwałe skutki mogą obejmować podrażnienia skóry, infekcje, a nawet nowotwory. Terapia światłem czerwonym nie jest lekarstwem na wszystko. Kwestią sporną jest to, czy jest to produkt dostępny bez recepty, czy specjalistyczna metoda leczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Ale bądź ostrożny. Terapia światłem czerwonym nie jest dla każdego.
Sauny na podczerwień
Sauny na podczerwień to popularny sposób na detoksykację organizmu. Zapewniają one relaks i detoksykację, a także poprawiają funkcje poznawcze. Istnieją jednak pewne zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę. Chociaż sauny na podczerwień są nieinwazyjne i nie zawierają chemikaliów, mogą wywoływać niepożądane reakcje. Chociaż terapia światłem czerwonym nie jest przeznaczona dla wszystkich, korzyści przewyższają ryzyko.
Chociaż sauny na podczerwień emitują światło czerwone, długość fali światła czerwonego jest krótsza niż spektrum podczerwieni. Ponieważ światło czerwone nie przenosi ciepła do ciała, nie ma efektów ubocznych. Korzyści z sauny wynikają ze stymulacji mitochondriów, będących częścią organizmu odpowiedzialną za magazynowanie energii. Stymuluje ona transfer elektronów i aktywność enzymów, zwiększając produkcję ATP, czyli komórkowego magazynu energii.
Niektóre sauny na podczerwień są zatwierdzone przez FDA, ale nie wszystkie. Zabieg ten nie jest skuteczny dla wszystkich. Osoby z chorobami skóry powinny przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z dermatologiem. Nie ma udowodnionego związku między światłem czerwonym a rakiem, ale wielu użytkowników nie zgłasza żadnych negatywnych skutków ubocznych. Istnieje kilka rodzajów saun na podczerwień, a niektóre z nich są sprzedawane jako sauny rekreacyjne.
Pomijając skutki uboczne korzystania z ciepła, sauna na podczerwień emituje ciepło dalekiej podczerwieni. Światło czerwone jest ogólnie uważane za zdrowe, a niektóre długości fal światła czerwonego są w stanie przenikać do komórek ciała. Niektóre długości fal światła czerwonego są w stanie przeniknąć do organizmu człowieka. Z tego względu są one uważane za światło „lecznicze”.
Terapia światłem podczerwonym
Istnieją mieszane doniesienia na temat stosowania terapii światłem podczerwonym w leczeniu chorób i dolegliwości. FDA, która zajmuje się oceną urządzeń medycznych, zatwierdziła 22 urządzenia na podczerwień, a także złagodziła przepisy. Procedura 510K FDA pozwala lekarzom na stosowanie terapii podczerwienią jako dodatkowej metody leczenia bólu. Nie zaleca się jednak, aby zabiegi te zastępowały opiekę medyczną. Poniżej przedstawiono potencjalne efekty uboczne terapii podczerwienią.
Światło czerwone wywiera biochemiczny wpływ na komórki. Światło stymuluje produkcję trójfosforanu adenozyny (ATP), który jest walutą energetyczną wszystkich żywych organizmów. Zwiększenie funkcji mitochondriów skutkuje zwiększeniem produkcji ATP, cząsteczki przenoszącej energię we wszystkich żywych organizmach. To z kolei poprawia funkcjonowanie komórek, sprzyjając odmłodzeniu i gojeniu się uszkodzonych tkanek. Korzyści płynących z terapii światłem podczerwonym jest wiele i warto je rozważyć.
Terapia światłem podczerwonym może również stymulować produkcję kolagenu w skórze. Chociaż nie ma badań bezpośrednio sprawdzających bezpieczeństwo terapii światłem podczerwonym, liczne doniesienia wskazują, że może ona stymulować ludzkie fibroblasty, pobudzając w ten sposób syntezę kolagenu podczas gojenia się ran. Ponadto światło podczerwone może zmniejszać produkcję kluczowych czynników zapalnych, dzięki czemu gojenie się ran szybciej wchodzi w fazę proliferacji.
Domowa terapia światłem czerwonym
Jeśli rozważasz zastosowanie domowego urządzenia do terapii światłem czerwonym, być może zastanawiasz się nad jego skutkami ubocznymi. Chociaż terapia światłem czerwonym nie jest bolesna i nie wymaga przestojów, nie jest pozbawiona ryzyka. Można ją stosować tylko zgodnie z zaleceniami, a częstotliwość sesji nie jest jeszcze znana. Ważne jest, aby przed użyciem jakiegokolwiek urządzenia do terapii światłem czerwonym skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia. Jednak wiele osób z powodzeniem korzysta z urządzeń domowych.
Istnieją pewne powszechne efekty uboczne terapii światłem czerwonym. Chociaż jest ona generalnie bezpieczna, jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, zdarzają się przypadki lekkiego podrażnienia skóry w przypadku niewłaściwego stosowania. Ponadto urządzenia do terapii światłem czerwonym mogą być szkodliwe dla oczu lub skóry, jeśli są niewłaściwie używane. Niektórzy użytkownicy zgłaszają natychmiastową poprawę, ale mogą minąć tygodnie, zanim zauważą jakiekolwiek zmiany. Aby uniknąć skutków ubocznych, przed rozpoczęciem stosowania terapii światłem czerwonym w domu należy skonsultować się z dermatologiem.
Chociaż badania są ograniczone, korzyści płynące z terapii światłem czerwonym mogą przewyższać ryzyko. Na przykład jedno z badań wykazało, że poddawanie się terapii światłem czerwonym przez 30 minut dwa lub trzy razy w tygodniu poprawiło pokrycie i grubość włosów. Konieczne są jednak dalsze badania w celu określenia skuteczności tej terapii w leczeniu starzenia się skóry, trądziku i uszkodzeń słonecznych. Chociaż skuteczność terapii światłem czerwonym jest nadal nieznana, badania wykazały, że może ona poprawić stan wielu schorzeń, w tym artretyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów.
To nie jest lekarstwo na wszystko
Terapia światłem czerwonym przynosi wiele korzyści. Leczenie zwiększa mikrokrążenie krwi w całym organizmie. Odpowiednia ilość tlenu jest potrzebna do proliferacji komórek, syntezy białek, odbudowy tkanek, odpowiedzi zapalnej, angiogenezy i usuwania odpadów. Terapia światłem czerwonym aktywuje komórki macierzyste w szpiku kostnym. Dzięki temu zwiększa się przepływ tlenu i krwi do miejsca urazu, co przyspiesza naturalne procesy naprawcze organizmu.
Terapia światłem czerwonym nie jest cudownym środkiem leczniczym. Nie jest lekiem na raka. Stanowi raczej uzupełnienie innych metod leczenia. Jest bezpieczna i może być podstawowym zabiegiem kosmetycznym. Michigan Health and Wellness oferuje zabiegi z wykorzystaniem terapii światłem czerwonym. Może ona poprawić wygląd blizn i rozstępów, zmniejszyć stan zapalny i wspomóc gojenie się tkanek. Zabieg ten nie jest lekarstwem na wszystko, ale jest skutecznym narzędziem wspomagającym zdrową skórę.
Terapia czerwonym światłem LED stymuluje proces gojenia komórek od wewnątrz. W komorze znajduje się specjalne źródło światła zawierające 13 000 diod LED o wysokiej intensywności. Światło wywiera biochemiczny wpływ na mitochondria, które znajdują się pięć milimetrów pod powierzchnią skóry. Mitochondria wytwarzają energię komórkową, znaną jako ATP. Gdy światło czerwone stymuluje funkcje mitochondriów, w komórce wytwarzana jest większa ilość ATP, co skutkuje poprawą funkcjonowania komórek, ich odmłodzeniem i naprawą.
To jest bezpieczne
Chociaż nie ma poważnego ryzyka związanego z terapią światłem czerwonym, należy zawsze omówić korzyści z lekarzem. Zabieg ten jest nieinwazyjny i bezpieczny, ale istnieją pewne skutki uboczne, których należy unikać, zwłaszcza jeśli cierpisz na pewne schorzenia, takie jak rak skóry. Terapia światłem czerwonym może znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek i rozstępów u większości pacjentów. Może również złagodzić bóle stawów i poprawić krążenie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższym filmie.
W jednym z badań stwierdzono, że terapia światłem czerwonym może pomóc zminimalizować stan zapalny w trądziku, zmniejszając jednocześnie produkcję ropy i bakterii na skórze. To sprawia, że jest to świetna opcja dla łagodnych i umiarkowanych przypadków trądziku. Oprócz zmniejszania widoczności blizn, terapia światłem czerwonym była również stosowana w leczeniu łysienia oraz łysienia typu męskiego i żeńskiego. Jednak terapia światłem czerwonym nie jest skuteczna u wszystkich osób i jest mało prawdopodobne, aby była skuteczna, jeśli utrata włosów doprowadziła już do powstania blizny na mieszku włosowym.
Wielu specjalistów medycznych promuje terapię światłem czerwonym w przypadku różnych schorzeń. Niektóre osoby mogły widzieć jej reklamę w spa, saunie lub salonie opalania, ale nie jest ona zalecana dla wszystkich. Należy zachować ostrożność i przed podjęciem leczenia skonsultować się z lekarzem specjalistą. Terapia światłem czerwonym może pomóc zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii nowotworów, złagodzić stan zapalny w kostce, a nawet zapobiec nawrotom przeziębienia.
Jest skuteczna
Powszechnie wiadomo, że czerwone światło ma korzystny wpływ na mózg, w tym poprawia uczenie się i pamięć, a także zwiększa szybkość reakcji. Terapia światłem czerwonym może być szczególnie korzystna dla osób z urazami mózgu i chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera. Wysoki poziom stresu oksydacyjnego prowadzi do słabego funkcjonowania mitochondriów i degeneracji komórek. Leczenie wspomaga również zdrowie komórek poprzez regulację rytmu okołodobowego.
Naukowcy odkryli, że terapia światłem czerwonym może zmniejszyć ból, m.in. spowodowany przez zespół cieśni nadgarstka i stawu skroniowo-żuchwowego, a także przez zimną owrzodzenia, zapalenie ścięgna Achillesa. Dopuszczone przez FDA łóżka do terapii całego ciała są również skuteczne w łagodzeniu sztywności mięśni i zwiększaniu krążenia krwi. Osoby o wrażliwej skórze mogą odnieść korzyści z terapii światłem czerwonym, dostosowując czas zabiegu i oddalając się od urządzenia.
Korzystanie z domowych urządzeń do terapii światłem czerwonym jest bezpieczne, ale nie tak skuteczne jak w przypadku profesjonalnych aparatów. Niektóre urządzenia mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Ponadto, aby uzyskać pożądane efekty, pacjenci mogą być zmuszeni do częstszych wizyt u lekarza. Poza leczeniem chorób skóry, terapia światłem czerwonym może być korzystna również w przypadku innych problemów zdrowotnych, takich jak regeneracja mięśni, bóle stawów i równowaga hormonalna. Przy stosowaniu tej terapii należy jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności i przestrogach.
Terapia światłem czerwonym jest obecnie badana pod kątem różnych schorzeń. Choć nie jest jeszcze lekiem na wszystko, badania wykazały, że jest skuteczna w redukcji zmarszczek i bruzd. Stwierdzono również, że może ona zwiększyć porost włosów u osób cierpiących na łysienie androgenowe. Badania nad terapią światłem czerwonym stale się rozwijają, ale dowody na wiele jej zastosowań pozostają ograniczone. Jeśli zastanawiasz się, czy terapia światłem czerwonym jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, czytaj dalej.
Podobne tematy