Terapia światłem LED to skuteczny sposób na poprawę stanu skóry. Rezultaty są zauważalne po ośmiu do dziesięciu sesjach. Większość specjalistów zaleca przeprowadzanie zabiegów podtrzymujących co trzy do sześciu miesięcy. Rezultaty często pojawiają się jednak wolniej, na przykład w przypadku niedawnej utraty wagi lub braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Oprócz poprawy stanu skóry terapia LED może także przyspieszyć proces rekonwalescencji po zabiegach chirurgii plastycznej. Zaleca się poddawanie się zabiegom przez co najmniej trzy kolejne dni po zabiegu, aby zapewnić całkowite wyleczenie.
Terapia światłem czerwonym
Terapię światłem czerwonym można stosować na kilka sposobów, w tym we własnym domu. Może ją przepisać lekarz prowadzący. Lekarz pierwszego kontaktu lub chiropraktyk może skierować Cię na terapię światłem czerwonym. Ponieważ terapia światłem czerwonym działa na każdego w inny sposób, okres leczenia będzie się różnił. Na ogół zaleca się rozpoczęcie od kilku krótszych sesji i stopniowe zwiększanie częstotliwości terapii. Okres gojenia zależy od stanu zdrowia pacjenta i częstotliwości terapii.
Podczas procesu gojenia terapia światłem czerwonym zmniejsza stan zapalny w organizmie. Podczas gdy ostry stan zapalny jest normalny, przewlekły stan zapalny nie jest. Brak równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami może prowadzić do wielu problemów fizycznych. Terapia światłem czerwonym zmniejsza stres oksydacyjny w mięśniach, ponieważ zmienia procesy metaboliczne energii w mitochondriach. Pomaga to organizmowi wytwarzać więcej ATP, co jest niezbędne do regeneracji mięśni.
Pacjenci powinni oczekiwać, że rezultaty terapii światłem czerwonym będą widoczne po kilku tygodniach. Okres gojenia może trwać kilka miesięcy. Najlepiej jest zaplanować kilka sesji w tygodniu. Widoczna poprawa stanu zdrowia powinna nastąpić po trzech tygodniach. Prowadzenie dziennika postępów po terapii światłem czerwonym pozwoli utrzymać motywację i utrzymać się na właściwej drodze. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy rozważyć stosowanie terapii wraz z innymi metodami leczenia. Na przykład, połączenie terapii światłem czerwonym z innym zabiegiem może poprawić wyniki. Ogólnie rzecz biorąc, terapia światłem czerwonym jest bezpieczna dla skóry i tkanek pod nią leżących. Skutki uboczne terapii światłem czerwonym są rzadkie.
Bezbolesne
Terapia światłem LED to nieinwazyjna metoda leczenia, którą można stosować w gabinecie lekarskim lub w domu. Terapia jest przeprowadzana w formie maski lub różdżki, która zapewnia terapię światłem przez kilka minut jednorazowo. Działania niepożądane mogą wystąpić, choć rzadko, dlatego w przypadku wystąpienia zaczerwienienia lub nasilenia się stanu zapalnego należy powiadomić lekarza. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych działań niepożądanych nie wystąpią żadne skutki uboczne.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje terapii światłem LED. Terapia światłem LED o niskim poziomie natężenia jest jednym z najnowszych rodzajów terapii światłem. Ma ona na celu pomóc organizmowi w szybkim i skutecznym gojeniu się ran. Ten rodzaj światła jest zwykle stosowany na obszar po urazie. Światło LED o niskim natężeniu jest stosowane w leczeniu ran oraz w terapii bólu mięśniowo-szkieletowego. Jest ono również korzystne dla sportowców, którzy wracają do zdrowia po urazie kolana i pomaga im szybciej wrócić na boisko.
Inny rodzaj terapii światłem LED wykorzystuje inną długość fali. Dioda LED-LLLT o długości fali 830 nm zmniejsza stan zapalny i ból. Jednak tej długości fali nie należy stosować u pacjentów przyjmujących Accutane lub inne leki mogące wywołać wysypkę. W ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia może wystąpić pewne zaczerwienienie i podrażnienie. Okres gojenia może trwać do miesiąca, ale może to być tylko kilka wizyt.
Brak czasu rekonwalescencji
Terapia światłem LED to niechirurgiczny zabieg wykorzystujący światło LED do leczenia różnych problemów skórnych. Pacjenci nie odczuwają żadnych przestojów po zabiegu. Rezultaty są widoczne w ciągu trzech tygodni, a zabiegi mogą wydłużyć okres stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Terapia światłem LED nie powoduje żadnych uszkodzeń fizycznych, nie ma ryzyka poparzeń słonecznych ani opalania. Nie powoduje też żadnego rodzaju nowotworów. Pacjenci powinni być jednak świadomi możliwości wystąpienia łagodnych skutków ubocznych, takich jak wysypka, pokrzywka, obrzęk lub inne podrażnienia.
Terapia światłem LED jest nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna dla wszystkich rodzajów skóry. W przeciwieństwie do niektórych innych zabiegów, po terapii światłem LED nie jest wymagany czas rekonwalescencji. W porównaniu z tradycyjnymi zabiegami laserowymi skraca czas gojenia o 53 do 87%. Po terapii światłem LED nie ma przestojów ani czasu rekonwalescencji, dlatego nikt nie powinien obawiać się zabiegu. Ważne jest jednak, aby przed poddaniem się terapii LED omówić swoje możliwości z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie pielęgnacji skóry. W przypadku pojawienia się nowych lub zmieniających się plam na skórze należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne schorzenia.
Terapia światłem LED jest zalecana dla osób o wrażliwej skórze lub ciemniejszej karnacji. Chociaż terapia światłem LED nie powoduje oparzeń ani bólu, to jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Osoby stosujące Accutane nie powinny poddawać się terapii światłem LED, ponieważ zwiększa ona wrażliwość skóry na światło i może powodować powstawanie blizn. Inne zabiegi również mogą powodować wysypkę lub dyskomfort. Podobnie jak w przypadku każdej innej terapii przeciwstarzeniowej, przed rozpoczęciem terapii światłem LED najlepiej skonsultować się z dermatologiem.
Skuteczne w walce z trądzikiem
Większość osób jest świadoma zalet terapii światłem niebieskim w walce z trądzikiem, która ma kilka zalet w porównaniu z metodami konwencjonalnymi. Te zabiegi światłem są najbardziej skuteczne w przypadku zmian trądzikowych, które są zaognione, czerwone, krostkowe lub zainfekowane. Istnieją jednak pewne dowody na to, że terapia ta może nie być skuteczna w przypadku trądziku zaskórnikowego. Ważne jest, aby przed poddaniem się tej procedurze skonsultować się z dermatologiem. Poniżej wymieniono niektóre minusy stosowania terapii niebieskim światłem w leczeniu trądziku.
Niebieskie światło LED ma krótszą długość fali i skierowane jest na górną warstwę skóry. Ponieważ niebieskie światło ma działanie antybakteryjne, zmniejsza liczbę bakterii trądzikowych. Według Deanne Mraz Robinson, dermatologa z certyfikatem i profesora klinicznego dermatologii w Yale School of Medicine w New Haven w stanie Connecticut, terapia niebieskim światłem LED zmniejsza aktywność gruczołów tłuszczowych, co przyczynia się do zatykania porów i stwarza idealne środowisko dla bakterii.
Chociaż terapia światłem LED nie jest lekarstwem na trądzik, może być stosowana w połączeniu z leczeniem miejscowym. Światło emitowane przez urządzenia LED pomaga głębiej wniknąć w skórę i wzmocnić działanie zabiegów miejscowych. Korzyści te sprawiają, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują bardziej naturalnej alternatywy dla standardowych metod leczenia trądziku. Dzięki tak ograniczonym skutkom ubocznym urządzenia LED powinny być stosowane jako część wielostronnego podejścia do leczenia trądziku.
Skuteczne w walce z łuszczycą
Światło UVB, składnik światła słonecznego skuteczny w walce z łuszczycą, jest powszechnie stosowaną metodą leczenia tego schorzenia. Leczenie promieniami UVB rozpoczyna się zazwyczaj od kilku sekund naświetlania i stopniowo wydłuża do kilku minut. Czasami w połączeniu z terapią UVB stosuje się leczenie miejscowe. W ostatnich latach wąskopasmowe zabiegi UVB stały się popularną metodą leczenia ze względu na ich większą skuteczność.
Światło stosowane w terapii światłem w łuszczycy działa poprzez zmniejszenie zapalnej i immunologicznej odpowiedzi skóry. Terapia ta może być stosowana w przypadku różnych chorób skóry, takich jak egzema (czerwona, swędząca wysypka wywołana przez alergen), bielactwo (utrata pigmentu skóry) i gruźlica skóry. Na szczęście terapia światłem w przypadku łuszczycy jest bezpieczna i skuteczna dla wielu pacjentów.
Światło słoneczne, podobnie jak terapia światłem LED, nie jest przeznaczone dla wszystkich. W rzeczywistości, ekspozycja na słońce nie jest tak skuteczna jak zalecana fototerapia, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed użyciem naturalnego światła słonecznego. Niektóre leki stosowane miejscowo, takie jak tazaroten, smoła węglowa lub PUVA, mogą zwiększać podatność na oparzenia słoneczne. Należy również omówić z lekarzem możliwości leczenia, jeśli obecnie stosowana terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub jeśli występują nieprzyjemne skutki uboczne.
Chociaż terapia światłem czerwonym może mieć kilka wad, wydaje się być skuteczna w leczeniu łuszczycy. Czerwone światło poprawia stan zapalny skóry i łagodzi ją, zmniejszając swędzenie i zaostrzenia. Zwiększa również produkcję adenozynotrójfosforanu (ATP), źródła energii dla komórek. ATP pomaga komórkom wykonywać ich normalne funkcje i regenerować się, co z kolei zmniejsza stan zapalny.
Skuteczna w walce z uszkodzeniami słonecznymi Terapia światłem LED
to nieinwazyjny zabieg, który pomaga naprawić szkody wyrządzone przez słońce. Można ją stosować w domu lub udać się na wizytę do lekarza. Urządzenia emitujące światło mają różne długości fal, w tym czerwone, niebieskie, zielone i podczerwone. Podczas korzystania z nich należy czuć się komfortowo, a odległość od nich powinna wynosić co najmniej sześć do ośmiu centymetrów. Można również zakupić maskę lub różdżkę do terapii światłem, które będą używane podczas korzystania z urządzenia. Te urządzenia emitujące światło mają za zadanie pobudzać produkcję kolagenu i redukować oznaki starzenia się skóry.
W zależności od problemu, z jakim się zmagasz, terapia światłem LED może być stosowana w przypadku różnych problemów skórnych. Może ona stymulować produkcję kolagenu i odmładzanie komórek. Do wytwarzania światła wykorzystuje się różne długości fal, np. czerwone, podczerwone, zielone lub bursztynowe. Lekarz zaleci zabieg w oparciu o konkretne problemy skóry i pożądane rezultaty. Poniżej opisano długości fal stosowane w poszczególnych zabiegach.
Światło niebieskie jest skierowane na gruczoły łojowe w skórze. Zmniejsza ono produkcję sebum, a tym samym redukuje trądzik. Ponadto niebieskie światło ma właściwości antybakteryjne, a także wyzwala mechanizm samozniszczenia u bakterii powodujących trądzik. Terapia światłem LED jest bezpieczna i wygodna w użyciu. Większość osób nie odczuwa żadnych skutków ubocznych jej stosowania. Diody LED nie powodują uczucia pieczenia, ale przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z dermatologiem.
Podobne tematy