Pierwsza sesja terapii światłem LED może niemal natychmiast rozjaśnić skórę, ale należy pamiętać, że efekty terapii LED są tymczasowe i potrzeba kilku sesji, aby zobaczyć trwałe rezultaty. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zaplanować sesje w odstępie co najmniej jednego do dwóch tygodni. Terapia LED jest skuteczna przez sześć miesięcy do roku, ale aby utrzymać rezultaty, należy unikać słońca przez co najmniej tydzień po każdej sesji. Ponadto terapia LED może powodować zaczerwienienia, wypryski i stany zapalne, dlatego należy pamiętać o tych potencjalnych skutkach ubocznych.
Czerwone światło LED
Pytanie brzmi: jak często należy powtarzać sesje naświetlania czerwonym światłem LED? Czerwone światło LED to potężne narzędzie redukujące oznaki starzenia się skóry i poprawiające jej kondycję. Czerwone światło oddziałuje na fibroblasty w skórze, które produkują kolagen, odgrywający ważną rolę w procesie gojenia i poprawy zdrowia skóry. Badania wykazały, że czerwone światło LED może również poprawić stan blizn i zmniejszyć stan zapalny. Należy przeprowadzić więcej badań nad wpływem światła LED na skórę. Wiele z tych badań było niewielkich i nie przyniosło rozstrzygających wyników.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, sesje z wykorzystaniem czerwonego światła LED należy powtarzać kilkakrotnie. Terapia czerwonym światłem LED jest bezpieczną metodą leczenia dla osób z różnymi schorzeniami. Zabiegi są nieinwazyjne i mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia zalecanego w przypadku różnych schorzeń. Oprócz łagodzenia bólu, terapia LED może również zwiększać wrażliwość skóry na światło, dlatego przed rozpoczęciem leczenia najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Niebieskie światło LED
Większość osób potrzebuje serii zabiegów w gabinecie, aby zobaczyć rzeczywiste efekty. Zabiegi te zwykle wymagają kilku tygodni zabiegów, a następnie sesji podtrzymujących co miesiąc lub dwa. Niektórym osobom wystarczy jednak jeden lub dwa zabiegi w miesiącu, aby opanować objawy trądziku. Sesje zabiegowe trwają od 15 minut do trzech godzin, w zależności od potrzeb danej osoby i pożądanych rezultatów. Czas potrzebny do korzystania z domowych urządzeń LED jest różny, ale zazwyczaj wymaga poświęcenia 30-60 minut dwa razy dziennie przez cztery lub pięć tygodni.
Terapia niebieskim światłem LED pomaga na trądzik, ponieważ hamuje aktywność gruczołów łojowych, które produkują olej na skórze. Gdy gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne, powodują powstawanie trądziku. Terapia niebieskim światłem LED pomaga zahamować aktywność tych gruczołów i zabija bakterie odpowiedzialne za stan zapalny. Terapia niebieskim światłem LED pomaga również ograniczyć ilość bakterii wywołujących trądzik, co skutkuje poprawą struktury skóry. Skuteczność terapii niebieskim światłem LED zależy jednak od indywidualnych potrzeb danej osoby.
Chociaż istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry i fotostarzenia skóry w wyniku stosowania terapii niebieskim światłem LED, efekty terapii światłem LED są ogólnie dość korzystne. Oprócz bezpieczeństwa, terapia LED może być także doskonałym sposobem leczenia trądziku i zwalczania oznak starzenia się skóry. Na szczęście niebieskie światło emitowane przez te urządzenia jest zbliżone do długości fali UVA, która jest jednym z głównych czynników powodujących starzenie się skóry. Chociaż wiele badań potwierdziło skuteczność tych urządzeń, domowe urządzenia do naświetlania niebieskim światłem LED są o wiele wygodniejsze.
Długość fal niebieskiego światła LED jest ważna, ponieważ oddziałują one na skórę w różny sposób. Światło czerwone przenika przez górną warstwę skóry, podczas gdy terapie niebieskim światłem LED są ukierunkowane na gruczoły łojowe. Gruczoły łojowe znajdują się pod mieszkami włosowymi, a więc są odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie sebum. Z tego względu terapia niebieskim światłem LED jest szczególnie skuteczna w leczeniu trądziku. Oprócz zmniejszania stanu zapalnego, światło czerwone może poprawiać krążenie, a nawet zmniejszać widoczność zmarszczek.
Wpływ na trądzik
Chociaż wiele skutków ubocznych związanych z terapią LED jest niewielkich, kilka z nich może wystąpić. Chociaż są one rzadkie, mogą obejmować zaczerwienienie skóry lub nasilenie stanu zapalnego. Należy również pamiętać, że doustne leki przeciwtrądzikowe mogą powodować nadwrażliwość skóry. Jednak korzyści płynące z zastosowania diod LED są o wiele większe niż potencjalne skutki uboczne. Jak więc działają diody LED? W tym artykule poznasz tajniki tej technologii i dowiesz się, dlaczego jest ona najlepszym sposobem leczenia trądziku.
Z drugiej strony, niebieskie światło LED ma właściwości antybakteryjne. Dzięki temu jest ono skuteczne w leczeniu trądziku, ponieważ oddziałuje na wierzchnią warstwę komórek skóry. Światło to hamuje także aktywność gruczołów tłuszczowych, które mogą powodować zatykanie porów. Ponadto światło niebieskie pomaga obniżyć poziom cytokin, czyli substancji prozapalnych, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Światło czerwone może również zmniejszyć widoczność trądziku poprzez aktywację komórek skóry i pobudzenie produkcji kolagenu.
Chociaż zabiegi światłem LED na trądzik mogą wydawać się cudowną terapią, należy je traktować jako uzupełnienie schematu pielęgnacji skóry. Nie zastąpią one wprawdzie Twojego programu walki z trądzikiem, ale są uważane za bezpieczne i skuteczne w połączeniu z lekami na receptę i innymi zabiegami wykonywanymi w gabinecie. Ale co z efektami ubocznymi? Czego należy się spodziewać po terapii światłem LED? Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju leczenia, zanim zdecydujesz się na tę terapię, musisz odrobić trochę pracy domowej.
Chociaż czerwone światło LED przenika głębiej w skórę niż niebieskie, jest ono skuteczne w zwalczaniu bakterii trądzikowych, które bytują na powierzchni skóry. Stosowanie czerwonego i niebieskiego światła LED w leczeniu trądziku może również zmniejszyć obrzęk i liczbę pryszczy. Oprócz właściwości zwalczających trądzik, kolory te mają również działanie łagodzące. Przy regularnym stosowaniu sesje z wykorzystaniem światła LED mogą także łagodzić ból związany z intensywnym treningiem lub po nim.
Wpływ na blizny
Jedną z zalet terapii światłem LED jest jej zdolność do poprawy stanu blizn. Światło przenika przez skórę, stymulując proces gojenia na poziomie komórkowym. Długość fali światła mieści się w zakresie od 630 do 850 nanometrów. Według badań, komórki ludzkie reagują na fale świetlne o określonej długości fali i zwiększają produkcję energii oraz funkcje komórek, stymulując w ten sposób proces gojenia. W badaniu z 2013 r., którego współautorem był dr Michael Hamblin i współpracownicy, efekty te były widoczne na skórze po wielokrotnych sesjach naświetlania światłem LED.
Podczas gdy czerwone i niebieskie diody LED mają tę samą długość fali, zielone diody LED nie są tak dobrze przebadane i są mniej powszechne. Pojedynczy zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut. Diody LED są emitowane przez maskę pełnotwarzową, ręczną terapię światłem LED lub wolnostojącą lampę LED. Niektórzy pacjenci odczuwają zaczerwienienie i pulsowanie światła, ale sam zabieg jest bezbolesny i nie wymaga przestojów. Dla uzyskania optymalnych rezultatów może być konieczne powtarzanie sesji naświetlania światłem LED.
Chociaż czerwone diody LED okazały się korzystne dla poprawy zdrowia skóry, niebieskie diody LED są najbardziej skuteczne w redukcji trądziku i blizn. Zabieg ten jest również skuteczny w zmniejszaniu ilości bakterii, które powodują trądzik i stany zapalne. Ponadto, czerwone diody LED mogą poprawić wygląd skóry starzejącej się i trądzikowej poprzez wpływ na fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu. W badaniu przeprowadzonym przez dr Daniela Baroleta i współpracowników stwierdzono, że powtarzające się sesje z wykorzystaniem diod LED poprawiają stan blizn, poprawiając jakość skóry i wygląd zmarszczek na twarzy.
Powtarzalna terapia światłem LED ma potencjał poprawy gojenia się ran i innych urazów. Komandosi Marynarki Wojennej stwierdzili, że terapia LED pomogła poprawić gojenie się ran o 40%, a także poprawiła wygląd chorób skóry, w tym łuszczycy, trądziku i przebarwień. Wyniki są tak obiecujące, że Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca powtarzanie sesji naświetlania światłem LED u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi bliznami.
Wpływ na zmiany zapalne
Terapia światłem LED ma wiele zalet w porównaniu z innymi formami leczenia. Światło LED jest wytwarzane przez półprzewodniki i może przenikać przez skórę na różnych głębokościach. Długość jego fali jest różna, podobnie jak wpływ na zmiany zapalne. W jednym z badań intensywność światła była dostosowana do stopnia zaawansowania zmian. Wyniki tego badania sugerują, że terapia LED jest realną alternatywą w leczeniu zmian zapalnych.
W jednym z badań oceniano skuteczność fototerapii czerwonymi i niebieskimi diodami LED w leczeniu trądziku różowatego grudkowo-krostkowego u 68-letniego mężczyzny rasy kaukaskiej ze zmianami grudkowo-krostkowymi. Pacjenci otrzymywali dwie sesje naświetlania światłem LED, naprzemiennie światłem niebieskim i czerwonym, dwa razy w tygodniu. Przed każdą sesją wykonywano delikatną mikrodermabrazję. Pacjenci doświadczyli znacznego zmniejszenia liczby zmian w ciągu czterech i 12 tygodni. Na pacjentów w mniejszym stopniu oddziaływało światło czerwone, natomiast u osób ze zmianami niezapalnymi poprawa była większa.
Co więcej, terapia światłem LED ma kilka zalet, które czynią ją atrakcyjną opcją leczenia zmian zapalnych. Jedną z głównych zalet terapii światłem LED jest to, że pomaga ona odbudować uszkodzoną tkankę skórną. Poprawia również krążenie, dzięki czemu skóra nabiera zdrowego blasku. Drugi rodzaj terapii światłem LED jest skierowany na gruczoły łojowe, które znajdują się pod mieszkami włosowymi.
Naukowcy odkryli, że światło niebieskie i czerwone w połączeniu z PDT ma większą skuteczność w zwalczaniu zmian zapalnych. Światło pulsacyjne stymuluje wzrost komórek i sprzyja gojeniu się tkanek skóry. Wykazano, że zarówno światło czerwone, jak i niebieskie zmniejsza ilość melaniny w skórze, co wiąże się z bardziej wyrównanym kolorytem skóry. Przy dalszym stosowaniu terapia LED może być wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych.
Podobne tematy