Wiele osób słyszało o korzyściach płynących z fototerapii, ale czy rzeczywiście powoduje ona łuszczycę? Przyjrzyjmy się tym metodom leczenia i zobaczmy jak działają. Można tu znaleźć terapie PUVA, UVB i światłem czerwonym. Omówimy również system XTRAC. Wszystkie te terapie światłem mają pewne skutki uboczne. Oto niektóre z najczęstszych skutków ubocznych.
Terapia światłem UVB
Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy terapia światłem UVB powoduje łuszczycowe zapalenie stawów, udowodniono jej skuteczność w leczeniu łuszczycy plackowatej. Jej zaletą w porównaniu z innymi formami leczenia jest efektywność kosztowa i dostępność – cytat ten został zgłębiony przez redakcję strony beautyexpert-paulina.pl. Terapia światłem UVA wykorzystuje wiązki światła o niższej energii, które muszą być wstępnie naświetlane psoralenem. Chociaż promieniowanie UVA może oczyścić łuszczycę plackowatą, niesie ze sobą również ryzyko. Światłoterapia PUVA jest zarezerwowana dla pacjentów z ciężką łuszczycą i zmianami krostkowymi.
Nie ma standardowej dawki dla fototerapii UVB, a różne ośrodki stosują różne plany leczenia. Kurs leczenia obejmuje zwykle dwa do trzech zabiegów tygodniowo przez sześć do ośmiu tygodni, w zależności od rodzaju skóry. Przed każdym zabiegiem może być wymagane nałożenie wazeliny, ale nie powinno to przeszkadzać w codziennych czynnościach. Na ogół już po kilku tygodniach terapii światłem UVB można spodziewać się znacznej poprawy.
Terapia światłem czerwonym
Chociaż nie jest jasne, czy terapia światłem czerwonym wywołuje łuszczycę, niektóre badania wykazały, że może ona złagodzić objawy i poprawić proces gojenia się łuszczycy. Światło może łagodzić stany zapalne, pobudzać wzrost włosów, a nawet obniżać wagę. Jednak zanim terapia światłem czerwonym będzie mogła pomóc osobom chorym na łuszczycę, należy udowodnić, że może ona wyleczyć chorobę.
Skuteczność terapii światłem czerwonym jest przedmiotem dyskusji i nie jest jasne, czy jest ona odpowiednia dla wszystkich. Chociaż światło samo w sobie jest bezpieczne, ważne jest, aby współpracować z lekarzem specjalistą w celu ustalenia, jak wpłynie ono na łuszczycę. Chociaż terapia czerwonym światłem może być bardzo skuteczna, nie jest lekarstwem. Lekarz prowadzący leczenie będzie miał konkretne wytyczne dotyczące terapii, których należy przestrzegać. Oprócz terapii światłem czerwonym, lekarz może zalecić leki lub zmianę stylu życia w celu zmniejszenia czynników wywołujących łuszczycę.
PUVA terapia światłem
Naświetlacz przeznaczony do leczenia raka skóry rzuca na skórę pacjenta światło ultrafioletowe (UV) przez kilka minut lub sekund. Pacjenci powinni nosić okulary ochronne i nie mogą dotykać żarówek. Po zakończeniu leczenia pacjent musi wrócić do przebieralni i przebrać się w suchą odzież. Ilość światła stosowanego podczas fototerapii jest dostosowywana w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.
W badaniu opublikowanym w 2012 roku wykazano jednak, że terapia światłem PUVA może pogorszyć stan łuszczycy u kobiet. Leczenie PUVA może zwiększać ryzyko poparzenia skóry, a niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV. Pacjenci powinni unikać nakładania makijażu, lakieru do paznokci i wody kolońskiej na obszary dotknięte chorobą podczas PUVA terapii. Produkty te mogą spowodować, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na światło i mogą prowadzić do poważniejszych oparzeń. Należy unikać opalania się w fazie oczyszczania skóry po terapii światłem PUVA, ponieważ może to zakłócić jej przebieg.
System XTRAC
System XTRAC do światłoterapii i leczenia łuszczycy plackowatej to nowa metoda leczenia laserowego, która skutecznie i bezpiecznie leczy tę chorobę skóry. Laser jest wykonany w technologii excimerowej, co pozwala lekarzowi skupić dużą dawkę promieni UV na obszarze problemowym łuszczycy plackowatej. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku pacjentów z dużymi płatami łuszczycy. Wymaga ona przeprowadzenia od pięciu do dziesięciu zabiegów i może być konieczna, gdy choroba nie reaguje na standardowe metody leczenia.
Laser XTRAC, pierwsze urządzenie tego rodzaju dopuszczone do użytku przez FDA, to małe, podręczne urządzenie, które dostarcza starannie ukierunkowane światło do uporczywych blaszek. Laser przenika przez skórę i celuje w komórki T odpowiedzialne za powstawanie blaszek, dzięki czemu jest skuteczny nawet w przypadku najtwardszych blaszek. System ten jest bezpieczny i skuteczny, a także został zatwierdzony przez Narodową Fundację Łuszczycy (National Psoriasis Foundation) i Amerykańską Akademię Dermatologii (American Academy of Dermatology). Wiodący dermatolodzy na całym świecie stosują laser XTRAC w leczeniu pacjentów z łuszczycą.
Witamina D
Wcześniejsze badania wykazały, że terapia światłem UVB może poprawić stan skóry i zwiększyć poziom witaminy D. W jednym z badań przeprowadzonych przez dr Caitrionę Ryan w Irlandii wzięło udział 60 pacjentów z łuszczycą. Połowa z nich była poddana terapii światłem UVB, podczas gdy pozostali nie. W trakcie terapii mierzono poziom witaminy D. Co więcej, u pacjentów, którzy zostali poddani terapii, zaobserwowano znaczną poprawę w zakresie objawów łuszczycy.
Wśród leków na łuszczycę syntetyczna witamina D jest stosowana w Europie w leczeniu tego schorzenia. Jest ona zatwierdzona przez FDA do leczenia łuszczycy. Najnowsze badania wykazują, że stosowanie obu leków razem jest skuteczniejsze niż stosowanie jednego z nich osobno. Witaminę D nakłada się na zmienione chorobowo miejsca dwa razy dziennie. Ważne jest jednak, aby dokładnie przestrzegać instrukcji, ponieważ przedawkowanie może spowodować poważne skutki uboczne.
Skuteczność
Chociaż fototerapia może być skuteczna w leczeniu łuszczycy, istnieją również obawy, że może ona powodować skutki uboczne. Terapia światłem jest bezpieczniejsza niż leki biologiczne i metotreksat. W rzeczywistości oba te leki są związane z toksycznością narządową, infekcjami i czynnikami rakotwórczymi. Fototerapia nie jest wprawdzie lekiem na łuszczycę, ale w wielu przypadkach może być cennym leczeniem wspomagającym.
Pacjenci z łuszczycą plackowatą i łuszczycą plackowatą powinni rozważyć zastosowanie terapii światłem. Jednak terapia ta może nie działać tak dobrze w przypadku skóry głowy ze względu na włosy. Ponadto, w przeciwieństwie do innych obszarów, terapia światłem może nie być skuteczna w przypadku genitaliów, które są wrażliwe na raka skóry i oparzenia. Z tego powodu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, czy terapia światłem jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.
Podobne tematy