Terapia światłem może być częścią kompleksowego planu leczenia depresji. Leczenie to może być jednak kosztowne, a cena lampy do światłoterapii może wahać się od 50 do 300 dolarów. Przy wyborze lampy do światłoterapii należy zwrócić uwagę na żarówki o natężeniu 10 000 luksów, bez promieni ultrafioletowych. Należy szukać światła o pełnym spektrum, które odfiltrowuje promienie ultrafioletowe, ale ich nie emituje. Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na lampę do światłoterapii, możesz ją kupić za mniej niż 100 dolarów.
Terapia światłem czerwonym
Istnieje coraz więcej dowodów potwierdzających skuteczność terapii światłem czerwonym w leczeniu depresji. W niedawno przeprowadzonym studium przypadku oceniano efekty terapii światłem czerwonym u 76-letniej kobiety z depresją lękową. W badaniu tym kobieta poddawana była codziennemu naświetlaniu czoła i nozdrzy światłem z zakresu bliskiej podczerwieni, a wyniki wykazały znaczną poprawę zarówno w zakresie objawów depresji, jak i lęku – te dane są skutkiem badań redakcji strony chcezrobicwielkie.pl. Wykazano także poprawę ogólnego funkcjonowania kobiety.
Brak światła słonecznego może przyczynić się do wystąpienia objawów sezonowej choroby afektywnej. Wiele osób pracuje w nocy lub w zamkniętych biurach, co ogranicza ich ekspozycję na naturalne światło słoneczne. Ponieważ miesiące zimowe są najciemniejszymi miesiącami w roku, odpowiednia ilość naturalnego światła może poprawić nastrój i poziom energii. Urządzenie do terapii światłem czerwonym może zaoferować alternatywną formę światła, która pomoże złagodzić objawy choroby afektywnej sezonowej. Zabiegi te mogą być bezbolesne i nie wymagają stosowania leków.
Leczenie choroby afektywnej sezonowej
Choroba afektywna sezonowa jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się obniżonym nastrojem i zmniejszonym napędem w okresie jesienno-zimowym. Choroba ta ma charakter sezonowy z remisją wiosną i latem. Na zdiagnozowaną klinicznie SAD cierpi około 2-3% populacji. Stosowanie jasnych świateł w leczeniu sezonowej choroby afektywnej jest obecnie uważane za złoty standard w leczeniu tego schorzenia. Jednak terapia jasnym światłem wiąże się z istotnym ryzykiem.
Skuteczność i bezpieczeństwo terapii światłem należy zbadać w niezależnych badaniach. Najlepiej, jeśli badania te obejmą dużą liczbę pacjentów i rozpoczną się przed wystąpieniem objawów depresji. Co więcej, terapia światłem powinna być stosowana jak najwcześniej. Co więcej, leczenie powinno być w stanie zmniejszyć nasilenie objawów depresji u pacjentów, którzy byli leczeni przez długi czas. Niektóre leki psychotropowe zwiększają światłoczułość. Ostatecznie leczenie choroby afektywnej sezonowej wymaga połączenia metod mających na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia.
Leczenie zaburzeń dwubiegunowych
Naukowcy od dziesięcioleci badają terapię światłem w leczeniu sezonowych i niesezonowych zaburzeń afektywnych. Rosenthal po raz pierwszy opisał tę terapię w 1984 roku. Od tego czasu większość badań nad tą terapią koncentrowała się na znalezieniu najlepszego schematu leczenia światłem dla określonej grupy pacjentów. Niestety, pacjenci z chorobą dwubiegunową byli wcześniej wykluczani z tych badań z obawy przed wystąpieniem u nich epizodu (hipo)maniakalnego. Na szczęście nowe badania sugerują, że terapia światłem może być wysoce skuteczna, bezpieczna i akceptowalna dla pacjentów z zaburzeniem dwubiegunowym.
Naukowcy uważają, że terapia światłem jest wysoce skutecznym leczeniem wspomagającym w zaburzeniach dwubiegunowych, zwłaszcza u pacjentów, którzy w przeszłości mieli epizody maniakalno-depresyjne podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Udowodniono również, że terapia światłem jest bezpieczna dla osób starszych, kobiet w ciąży i osób z zaburzeniami dwubiegunowymi w wywiadzie. Badanie wskazuje również, że może ona zmniejszyć ryzyko wystąpienia epizodów maniakalnych w przyszłości u pacjentów z chorobą dwubiegunową.
Leczenie innych form depresji
Terapia światłem, zwana także fototerapią lub terapią jasnym światłem, jest stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, w tym sezonowej choroby afektywnej (SAD). Choroba ta, zwana też „zimowym smutkiem”, dotyka częściej kobiety niż mężczyzn i trwa zwykle od wczesnej jesieni do połowy kwietnia. Naukowcy nie wiedzą, co wywołuje SAD, ale przypuszczają, że może to być związane z obniżonym poziomem neuroprzekaźnika serotoniny.
W ostatnim przeglądzie Depression Guideline Panel (Zespół ds. Wytycznych dotyczących Depresji) zalecił lekarzom, aby w leczeniu depresji stosowali terapię światłem. Należy pamiętać, że terapia ta nie jest odpowiednia dla wszystkich, a wiele schorzeń wymaga różnych ilości światła. Jest ona jednak bezpieczna dla osób cierpiących na duże zaburzenia depresyjne. Może być przepisywana przez specjalistę zdrowia psychicznego pacjentom cierpiącym na lęk, depresję lub obie te choroby. Światłoterapia może pomóc w leczeniu objawów wszystkich form depresji, w tym depresji spowodowanej stresem i lękiem.
Długotrwałe remisje dzięki światłoterapii
W jednym z badań światłoterapia depresji znacząco zmniejszyła objawy u większości pacjentów. Remisję odnotowano u 59% osób, u których zastosowano aktywne leczenie. Natomiast w grupie placebo remisję uzyskało tylko 34% uczestników. Istnieje kilka potencjalnych mechanizmów leżących u podstaw korzystnego działania terapii światłem. Na przykład, terapia światłem może przestawić zegar biologiczny organizmu, regulować funkcje neuroprzekaźników, a nawet naśladować działanie leków przeciwdepresyjnych. Jednakże, tak jak w przypadku każdej innej metody leczenia, terapię światłem należy stosować ostrożnie i wyłącznie pod kierunkiem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami leczenia, terapia światłem jest bezpieczniejsza i tańsza niż inne metody leczenia.
Randomizacja została przeprowadzona według permutowanych bloków dla CBT-SAD lub światłoterapii. Harmonogram przydziału znał tylko statystyk projektu. Uczestników randomizowano na podstawie kolejności zgłoszeń każdej jesieni. Faza leczenia rozpoczęła się około 6 tygodni przed wystąpieniem spontanicznej remisji. Aby badanie było wiarygodne, wielkość próby była stosunkowo duża – od 61 do 71 uczestników.
Podobne tematy