Czy efekty terapii światłem czerwonym są zdrowe? Na początku pytania te mogą wydawać się proste, ale terapie te są bardziej złożone niż się wydaje. Mogą one pomóc w zmniejszeniu bólu i regeneracji mięśni, poprawić wzrost włosów i zmniejszyć uszkodzenia komórek. Jeśli rozważasz terapię światłem czerwonym w celu utraty wagi, dokładnie zbadaj dostępne opcje. Efekty nie są jednoznaczne, ale być może uda Ci się znaleźć skuteczną alternatywę, która będzie pasować do Twojego stylu życia i konkretnych problemów zdrowotnych.
Zmniejsza ból
Mimo że dysponujemy wieloma powszechnie stosowanymi metodami leczenia stanu zapalnego, nie są one w stanie go wyleczyć. Należą do nich leki, zmiana stylu życia i zabiegi chirurgiczne. Te metody leczenia nie rozwiązują jednak problemu pierwotnej przyczyny stanu zapalnego. Stan zapalny jest wynikiem uszkodzenia tkanek, braku równowagi biologicznej i zaburzeń funkcjonowania komórek. Dobrą wiadomością jest to, że terapia światłem czerwonym zmniejsza ból, ponieważ jest ukierunkowana na problem leżący u jego podstaw. Jeśli cierpisz z powodu przewlekłego bólu, terapia światłem czerwonym może być najlepszym sposobem na jego zmniejszenie.
Aby zrozumieć, jak działa terapia światłem czerwonym, należy zrozumieć, w jaki sposób poprawia ona zdolność organizmu do leczenia. Zwiększa ono energię mitochondriów, które są siłą napędową komórek. Światło czerwone pomaga tym komórkom wytwarzać więcej adenozynotrójfosforanu (ATP), cząsteczki występującej we wszystkich żywych organizmach – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu ColoMedica. Ten wzrost poziomu ATP wspomaga funkcjonowanie komórek, co skutkuje zmniejszeniem bólu i obrzęków. Zabieg poprawia również stan tkanki mięśniowej i skóry oraz może przyspieszyć proces gojenia po urazie.
Zwiększa wzrost włosów
Światło czerwone stymuluje wzrost nowych włosów w mieszkach włosowych. Mieszki włosowe to struktury przypominające rurki, które przytwierdzają pasma włosów do skóry. Każdy mieszek składa się z trzech części: cebulki włosa, brodawki skórnej i macierzy. Gdy komórki te nie funkcjonują prawidłowo, wzrost włosów spowalnia się, a ich wypadanie nasila. Terapia światłem czerwonym przyspiesza wzrost włosów, nawet jeśli nie masz problemu z przerzedzającymi się włosami, ponieważ światło czerwone stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co z kolei poprawia grubość włosów.
Naturalne słońce dostarcza witaminy D, która jest niezbędna do tworzenia nowych mieszków włosowych. Odsłonięta skóra głowy otrzymuje każdego dnia znaczną ilość światła słonecznego, które stymuluje odrastanie włosów. Jednak zima to czas, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno, a pogoda jest chłodna. Terapia światłem czerwonym przyspiesza wzrost włosów poprzez dostarczanie światła skórze głowy. Możesz się jednak zastanawiać, jak to działa. Oto nauka.
Poprawia regenerację mięśni
Najnowsze badania wykazały, że terapia światłem czerwonym może poprawić regenerację mięśni po ciężkich ćwiczeniach. W jednym z badań z udziałem 48 ochotników, naukowcy zastosowali terapię u połowy z nich przed i u połowy po treningu. Drugiej grupie podawano placebo. W grupie eksperymentalnej czerwone światło zwiększyło siłę i regenerację mięśni. Inne wyniki badań sugerują, że czerwone światło poprawia wyniki sportowe i zmniejsza bolesność mięśni. Może być nawet przydatne w rehabilitacji siłowej po kontuzji.
Terapia światłem czerwonym przynosi wiele korzyści osobom w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności sportowej. Chociaż jest to wciąż stosunkowo nowa terapia, naświetlanie światłem czerwonym okazało się korzystne dla sportowców, a jej efekty mogą zmienić całe życie. Terapię światłem czerwonym można stosować przez sześć do piętnastu minut dziennie, trzy do pięciu razy w tygodniu, przez kilka miesięcy. Przed rozpoczęciem programu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Zmniejsza uszkodzenia komórek
Terapia światłem czerwonym to naturalny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Terapia światłem czerwonym poprawia mikrokrążenie krwi, zwiększając dotlenienie całego organizmu. Prawidłowe zaopatrzenie w tlen jest niezbędne do proliferacji komórek, syntezy białek, naprawy tkanek i reakcji zapalnej. Ponadto światło czerwone wspomaga układ nerwowy, w skład którego wchodzą mózg, rdzeń kręgowy, neurony i komórki podporowe. Wszystkie te narządy funkcjonują razem jako centrum dowodzenia organizmu, umożliwiając optymalną produkcję ATP.
Gdy organizm doznaje urazu, układ odpornościowy wysyła białe krwinki w dane miejsce. Komórki te powodują obrzęk tkanki i gromadzenie się białek osocza. Stan zapalny ustępuje z czasem. Należy jednak pamiętać, że gdy białe krwinki atakują zdrowe tkanki i narządy, stan zapalny może stać się przewlekły. Dlatego też terapia światłem czerwonym może zmniejszyć objawy tego stanu i zwiększyć wydolność fizyczną. Proces gojenia jest złożony, ale terapia światłem czerwonym jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego usprawnienie.
Pomaga w gojeniu się ran
Badania wykazały, że terapia światłem czerwonym może zwiększyć ukrwienie ran i przyspiesza gojenie się ran w organizmie człowieka. Poprawia ona mikrokrążenie, czyli krążenie krwi w najmniejszych naczyniach krwionośnych. Mikrokrążenie poprawia gojenie, ponieważ zwiększa perfuzję, czyli przepływ płynu przez naczynia krwionośne do tkanek i narządów. Ten zwiększony przepływ krwi może przyspieszyć proces gojenia. Naukowcy sprawdzają obecnie, czy terapia czerwonym światłem może pomóc astronautom w gojeniu się ran i poprawie stanu zdrowia.
Badania wykazały, że terapia światłem czerwonym skutecznie zmniejsza ból i stan zapalny oraz może przyspieszyć gojenie się ran. Niezależnie od tego, czy rana jest otwarta, czy zszyta, terapia światłem czerwonym może pomóc ograniczyć ból i przyspieszyć gojenie. Dochodzenie do siebie po inwazyjnym zabiegu chirurgicznym już jest bolesne, ale późniejsze przyjmowanie leków przeciwbólowych może być bardzo osłabiające. Wiadomo, że leki z grupy NLPZ mogą powodować szereg skutków ubocznych. Ograniczając ból i stan zapalny, terapia światłem czerwonym może przyspieszyć gojenie się ran i zmniejszyć blizny.
Pomaga w leczeniu łuszczycy
Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność terapii światłem czerwonym w leczeniu łuszczycy. Jedno z ostatnich badań wykazało, że u pacjentów, którzy korzystali z dwóch 20-minutowych sesji dziennie przez cztery do pięciu tygodni, zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby objawów. Wyniki badania wykazały, że u 60 do 100 procent pacjentów nastąpiło całkowite ustąpienie choroby. Światło czerwone jest zatwierdzone przez FDA do leczenia bólu.
Długość fali światła czerwonego stosowanego w leczeniu łuszczycy różni się w zależności od rodzaju leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się stosowanie światła czerwonego LED o długości fali 610-700 nm. Jednak w badaniach klinicznych wykazano, że długość fali 630 nm również przynosi korzyści. Skuteczne może być również światło o długości fali 830-855 nm, emitowane w bliskiej podczerwieni (NIR). Dostępne są domowe urządzenia do terapii światłem czerwonym o wielu długościach fali.
Podobne tematy