Popularne pytanie zadawane przez wiele osób brzmi: „Czy terapia światłem jest bezpieczna?”. Odpowiedź zależy od tego, czy terapia obejmuje światło UVB, światło niebieskie, czy oba rodzaje. W tym artykule omówimy te trzy rodzaje terapii światłem i ich możliwe skutki uboczne. Omówimy także ryzyko związane z każdym z nich. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj nowotworu, na który chorujesz. Chociaż terapia światłem sama w sobie nie powoduje raka, możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych związanych z nowotworem.
Terapia światłem UVB
Istnieją różne rodzaje terapii światłem ultrafioletowym B, w tym wąskopasmowe i szerokopasmowe UVB. W pierwszym przypadku do leczenia niektórych rodzajów raka skóry wykorzystuje się światło o krótszej długości fali. W wąskim paśmie UVB stosuje się także doustne leki psoralenowe, które zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne. Pacjenci proszeni są o wykonanie pełnego badania skóry, w tym pytań dotyczących ich reakcji na światło słoneczne. Pacjenci muszą również ujawnić występowanie raka skóry w rodzinie i w życiu osobistym, a także wszelkie zaburzenia, które mogą zwiększać ich wrażliwość na światło.
W badaniu nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w liczbie przypadków NMSC, BCC i SCC wśród osób korzystających z NB-UVB. Całkowita skumulowana ekspozycja na promieniowanie NB-UVB była również podobna u pacjentów z nowotworami i bez nowotworów. Dlatego też nie można wiarygodnie określić rakotwórczego działania terapii światłem ultrafioletowym NB-UVB, dopóki nie zostaną przeprowadzone badania na dużą skalę z udziałem większej liczby uczestników. Należy jednak pamiętać, że wiele z opublikowanych badań dotyczyło szerokiego zakresu typów raka skóry.
Udowodniono, że leczenie światłem UVA i UVB jest skuteczne w leczeniu chorób skóry. Jednak stosowanie PUVA wiąże się z kilkoma zagrożeniami, w tym ze zwiększoną wrażliwością na słońce i możliwością rozwoju raka skóry. Ponadto leczenie to nie jest zalecane dla wszystkich. Niektóre osoby zgłaszały mdłości i wymioty po zabiegu. Oprócz ryzyka rozwoju raka skóry, po leczeniu PUVA należy stosować środki ochrony przeciwsłonecznej.
Chociaż terapia światłem UVB jest skuteczną metodą leczenia chorób skóry, u wielu pacjentów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka. Obecnie jest ona leczeniem z wyboru u osób z depresją sezonową, łuszczycą i niedoborem witaminy D. Bezpieczeństwo tego leczenia zostało potwierdzone przez wiodące instytucje medyczne i badania przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch dekad. Co więcej, nowe osiągnięcia w dziedzinie technologii UVB znacznie zmniejszyły ryzyko wystąpienia raka skóry.
Jednak naukowcy nadal nie wiedzą, w jakim stopniu promieniowanie UVB wiąże się z ryzykiem wystąpienia raka. Chociaż istnieje wiele badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tej technologii, niewiele z nich rozstrzygnęło, czy terapia światłem UVB jest rakotwórcza, czy też nie. Nie ma jednak badań, które wiązałyby terapię światłem UVB z rakiem skóry. W rzeczywistości naukowcy wciąż nie dysponują rozstrzygającymi danymi, które pozwoliłyby stwierdzić, czy terapia światłem UVB jest bezpieczną metodą leczenia raka skóry.
Terapia światłem niebieskim
Chociaż terapia światłem niebieskim może być potencjalnie rakotwórcza, jest to zwykle szybka i łatwa procedura. Lekarze przeprowadzają tę procedurę w ciemnym pomieszczeniu na obszarach objętych nowotworem. Następnie miejscowo nakładają na zmienione chorobowo miejsce leki fotosyntetyzujące. Chociaż zabiegi są stosunkowo bezbolesne i bezpieczne, mogą tymczasowo zwiększyć wrażliwość pacjenta na światło słoneczne. Po zabiegu pacjenci powinni stosować ochronę przeciwsłoneczną. Chociaż terapia światłem niebieskim może powodować tymczasowe oparzenia słoneczne, jest nieinwazyjna i na ogół pozwala wyleczyć zmiany w ciągu tygodnia.
Wielu badaczy nie jest pewnych, czy terapia niebieskim światłem jest szkodliwa dla organizmu. Niektóre badania wykazały, że terapia światłem niebieskim może leczyć choroby skóry, w tym trądzik. Wykazano, że poprawia ona teksturę skóry i zmniejsza wielkość powiększonych gruczołów tłuszczowych. Stosowano ją także w leczeniu depresji, zwłaszcza u osób cierpiących na sezonową chorobę afektywną, która charakteryzuje się ciemnymi dniami. Ponieważ jest ono podobne do komórek nowotworowych, może także zmniejszać zmęczenie, będące częstym objawem depresji.
Stosowanie terapii światłem niebieskim może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry, ale może też poprawić wygląd skóry. Skóra trądzikowa może również zareagować na tę terapię, która stanowi opcję leczenia niektórych zmian przednowotworowych. Pomimo ryzyka, terapia światłem niebieskim jest stosunkowo bezpieczna i pomogła osobom cierpiącym na wiele chorób skóry. Oprócz korzyści przeciwnowotworowych, zabieg jest stosunkowo łatwy i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Oprócz skuteczności w leczeniu zmian skórnych, terapia niebieskim światłem może również powodować starzenie się skóry. Ogólnie uważa się, że jest to zabieg bezbolesny. Jednak u niektórych pacjentów mogą wystąpić reakcje takie jak łuszczenie się skóry, strupy i pęcherze. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać podrażnienie oczu, co zmusza ich do noszenia okularów ochronnych. Dermatolodzy mogą również przykrywać oczy pacjentów wilgotną gazą. Reakcje te są przejściowe i nie wymagają operacji.
Ponieważ długość fali i natężenie światła niebieskiego są starannie dobrane, terapia światłem niebieskim jest generalnie bezpieczna. Chociaż istnieją pewne zagrożenia, takie jak zakażenie skóry w wyniku pojawienia się pęcherzy po zabiegu, terapia światłem niebieskim jest uważana za bezpieczną dla większości pacjentów. Nie powinny jej stosować osoby cierpiące na porfirię, rzadkie zaburzenie krwi. Ponadto osoby cierpiące na toczeń i inne choroby związane z nadwrażliwością na światło powinny skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się terapii światłem niebieskim.
Rak
Istnieje wiele pytań dotyczących tego, czy terapia światłem jest rakotwórcza. Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ale czy warto ją stosować? Niektóre badania sugerują, że tak, a inne, że nie. W rzeczywistości terapia światłem jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń, od raka skóry po nowotwory płuc. Jej działanie polega na celowaniu w komórki nowotworowe za pomocą specjalnego rodzaju światła (fotonu), podczas gdy pacjent pozostaje w zasadzie niewrażliwy na ten proces.
W Stanach Zjednoczonych nowy raport na temat terapii światłem wzbudził wiele pytań. Mimo braku ostatecznych dowodów terapia światłem zyskuje coraz większą popularność w wielu częściach świata, a nawet stała się przedmiotem niedawnego przesłuchania w Kongresie. Członkowie Komisji Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii Izby wysłuchali opinii międzynarodowych ekspertów, którzy twierdzili, że terapia światłem może być pomocna w poprawie opieki nad pacjentami cierpiącymi na niektóre rodzaje raka oraz w zmniejszeniu uzależnienia od opioidów. Jednak zdaniem komisji potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy terapia światłem jest bezpieczna i skuteczna u dzieci i dorosłych poddawanych chemioterapii.
W przeszłości w leczeniu nowotworów stosowano światło. Jednak ograniczenia fototerapii polegały na tym, że działała ona tylko w przypadku nowotworów skóry i obszarów, do których można dotrzeć za pomocą endoskopu. Najnowsze badania pozwoliły jednak opracować metodę dostarczania światła bezpośrednio do komórek nowotworowych. Światło działa jak światłoczułe źródło wolnych rodników, które niszczą komórki nowotworowe. Niektóre materiały zostały już zatwierdzone do stosowania u pacjentów z nowotworami.
W nowym badaniu sprawdzono wpływ terapii światłem na pacjentki z rakiem piersi, które przeszły chemioterapię lub radioterapię. W badaniu wzięło udział 21 kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium zaawansowania. Większość uczestniczek była rasy białej i przeszła co najmniej jedną formę terapii raka piersi. Grupa ta była stosunkowo młoda (średnia wieku 52,8 roku), a ostatnie leczenie przeprowadzono u nich co najmniej dwa lata przed włączeniem do badania.
Efekty uboczne
Pomimo korzyści płynących z LT, istnieją pewne negatywne efekty terapii światłem. Chociaż w literaturze naukowej nie ma przeciwwskazań, zaleca się ostrożne stosowanie terapii światłem u osób z pewnymi chorobami. Pacjentom z chorobą dwubiegunową zaleca się unikanie terapii podczas fazy maniakalnej, ponieważ światło może nasilać objawy choroby dwubiegunowej. Efekty uboczne terapii światłem mogą również wpływać na psychikę osób z zaburzeniami dwubiegunowymi.
Powszechne efekty uboczne terapii światłem to zmęczenie oczu, ból głowy i drażliwość. Problemy te ustępują jednak po wyłączeniu urządzenia. Osoby, u których wystąpią te efekty uboczne, mogą je zminimalizować, ograniczając czas trwania terapii, oddalając się od komory świetlnej lub zmieniając porę dnia, w której poddawane są światłoterapii. Ważne jest, aby omówić z lekarzem skutki uboczne, jeśli utrzymują się lub nasilają.
Aby ustalić, czy istnieją istotne różnice między warunkami eksperymentalnymi, badacze przeprowadzili jednoczynnikową analizę wariancji (ANOVA). Następnie porównali częstość występowania różnych objawów przed i po terapii światłem. Wyniki wykazały, że nie było istotnych różnic w częstości występowania niektórych efektów ubocznych w pierwszym tygodniu leczenia. Częstość występowania bólów głowy i nieostrego widzenia była podobna w trakcie leczenia. U niektórych uczestników wystąpiła wysypka skórna.
U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Mogą one przybierać postać od kłucia do zaczerwienienia. Reakcje te zwykle ustępują po około trzech tygodniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, ale są one łagodne i nie wskazują na trwałe uszkodzenie. Terapia światłem może jednak powodować efekty uboczne niezwiązane z zabiegiem, dlatego przed rozpoczęciem sesji należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych efektów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Chociaż terapia światłem jest bezpieczna, nie jest lekarstwem na sezonową chorobę afektywną ani na dużą depresję. W przeciwieństwie do innych form terapii, światłoterapia nie jest w stanie wyleczyć choroby afektywnej sezonowej (SAD) ani dużej depresji (MDD). Nie zaleca się jej również stosowania u pacjentów z problemami ze wzrokiem lub silnymi bólami głowy. Co więcej, terapia światłem może wywołać reakcję alergiczną u osób o wrażliwych oczach. Z tych powodów przed zastosowaniem terapii najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Podobne tematy