Jaka jest różnica pomiędzy terapią światłem LED a terapią światłem czerwonym? Lasery nie są jedynymi rodzajami terapii światłem w przypadku problemów z oczami. Amblyopia i inne problemy z oczami mogą również skorzystać z terapii światłem LED. Ale która z tych terapii jest najskuteczniejsza? Przeczytaj, aby dowiedzieć się prawdy o tych metodach leczenia. Ten artykuł został napisany, aby dać Ci przegląd wszystkich trzech rodzajów terapii. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o terapii światłem LED i czerwonym dla oczu.
Terapia światłem czerwonym
Zastosowanie terapii światłem czerwonym może poprawić pogarszający się wzrok. Według badań światło czerwone stymuluje mitochondria w siatkówce, które pomagają komórkom wytwarzać ATP. W siatkówce znajduje się największe stężenie mitochondriów, a gdy są one pozbawione tej energii, komórki ulegają zwyrodnieniu związanemu z wiekiem. Ponadto światło czerwone wzmaga wzrost nowych synaps w mózgu, co poprawia komunikację między słabszym okiem a mózgiem.
Stan zapalny w oku prowadzi do utraty wzroku. W związku z tym terapia światłem czerwonym wspomaga regenerację siatkówki. Ponadto światło czerwone jest formą benzyny dla mitochondriów, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu siatkówki. Prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów jest skorelowane z lepszym wzrokiem. Chociaż nadal nie ma pewności, czy terapia światłem czerwonym jest szkodliwa dla oczu, istnieje kilka pozytywnych efektów leczenia.
Lasery
Chociaż lasery są nieszkodliwe, gdy używa się ich do wyrobu biżuterii, mogą być bardzo szkodliwe dla oczu. Lasery emitują silny prąd świetlny, który w ciągu ułamka sekundy przenika do najgłębszych warstw siatkówki. Ponieważ odruch ochronny oka, jakim jest mruganie, nie działa tak szybko jak u człowieka, energia ta może uszkodzić siatkówkę. Wskaźniki laserowe o niskiej mocy emitują znacznie mniej promieniowania i dlatego są bezpieczniejsze w przypadku krótkich ekspozycji. Uszkodzenia powodowane przez lasery mogą być większe w przypadku laserów niebieskich niż zielonych, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że przenikną one do siatkówki.
Czas ekspozycji jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy laser jest szkodliwy dla oczu. Światło o długości fali powyżej 1400 nm nie jest uważane za szkodliwe dla oczu. Światło o czasie trwania od trzech do dziesięciu mikrosekund z większym prawdopodobieństwem dotrze do siatkówki. Lasery impulsowe są również bardziej szkodliwe, ponieważ czas trwania impulsu może być kilkaset razy krótszy niż częstotliwość mrugania człowieka.
LEDs
Jeśli zastanawiasz się, czy terapia światłem LED jest niebezpieczna dla oczu, nie jesteś sam. Badania wykazały, że naświetlanie światłem LED może uszkadzać oczy. Nawet jeśli urządzenia naświetlające LED zostały dopuszczone do użytku przez FDA, to i tak są one zbyt jasne. Światło o dużym natężeniu może stopniowo uszkadzać makroczujniki siatkówki. A jeśli już cierpisz na schorzenia oczu, światło urządzeń LED może być jeszcze bardziej szkodliwe dla Twojego wzroku. Co więcej, niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość oczu na światło.
Jedno z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto w Kanadzie wykazało, że terapia światłem LED jest bezpieczna dla oczu. Stymuluje ona procesy komórkowe, w tym uwalnianie ATP i zwiększony przepływ krwi. Wiadomo również, że światło LED aktywuje odbudowujące komórki macierzyste, które są ważne w procesie naprawy uszkodzonych tkanek. Komórki te są odpowiedzialne za redukcję zmarszczek, oparzeń i blizn potrądzikowych. Terapia światłem LED ma minimalne skutki uboczne i jest bezpieczna w stosowaniu w okolicach oczu.
Amblyopia
Kliniczne zastosowanie terapii światłem czerwonym okazało się obiecujące w leczeniu amblyopii. Amblyopia, znana również jako leniwe oko, jest zaburzeniem widzenia, które rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i zwykle dotyczy jednego oka. W większości przypadków amblyopii nie da się wyleczyć, gdy minie krytyczny okres rozwoju. Jednak terapia światłem LED przynosi wiele korzyści. W tym artykule przedstawiono przegląd tej metody leczenia.
Terapia nie jest lekarstwem na tę przypadłość, ale metodą, która sprawdza się w przypadku wielu chorób oczu. Terapia światłem LED może przywrócić prawidłowe widzenie i poprawić zdrowie oczu. Aby leczenie było skuteczne, pacjenci muszą poddać się co najmniej 30 zabiegom. Niektórzy pacjenci będą wymagać leczenia przez miesiąc lub dwa. Pozytywny wynik jest jednak możliwy do osiągnięcia i może pomóc pacjentom ponownie widzieć wyraźnie. Terapia ta jest także skutecznym sposobem leczenia amblyopii.
Suche oko
Terapia światłem o niskim natężeniu (LLLT) to metoda leczenia suchości oczu. Mechanizmem leżącym u podstaw LLLT jest biomodulacja metabolizmu komórkowego oraz działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chociaż w niektórych badaniach wykazano korzystne działanie LLLT w zastosowaniach okulistycznych, informacje na temat LLLT w chorobie suchego oka są ograniczone. Poprzednie badania polegały na zastosowaniu intensywnego światła pulsacyjnego w leczeniu tego schorzenia. W tym badaniu wykorzystano LED-LLLT jako alternatywną formę terapii światłem o niskim natężeniu w leczeniu choroby suchego oka.
Terapia światłem LED wykazała obiecujące wyniki u pacjentów z suchym okiem. W leczeniu wykorzystuje się światło czerwone o określonej długości fali, które stymuluje gruczoły rzęskowe wytwarzające olej, aby produkowały go więcej w celu ochrony oczu przed wysychaniem. W kilku innych badaniach wykazano, że połączenie światła LED i mikronakłuwania skóry może być skuteczne w zmniejszaniu objawów suchego oka. Ta innowacyjna metoda leczenia suchego oka jest doskonałym uzupełnieniem konwencjonalnego leczenia suchego oka.
Jaskra
Metoda LED-LLLT zatwierdzona przez FDA do leczenia jaskry może być korzystna dla pacjentów cierpiących na problemy z ciśnieniem w oku. Terapia LED jest stosunkowo prostą procedurą, która polega na naświetlaniu oka pacjenta zielonym światłem LED przez kilka minut dziennie. Diody LED są na tyle głębokie, że przenikają przez powiekę i siatkówkę, nie uszkadzając oczu. Pacjenci powinni unikać światła czerwonego przez trzy minuty lub dłużej, aby uniknąć uszkodzenia oczu.
Pacjenci z jaskrą często doświadczają nadwrażliwości na światło i olśnienia. Wzrost ciśnienia wewnątrz oka powoduje wrażliwość na światło. Prowadzenie samochodu może być szczególnie trudne, gdy w oko uderza jasne światło słoneczne. Sytuację pogarszają niektóre leki przepisywane na jaskrę. Na szczęście terapia światłem LED w jaskrze jest skutecznym sposobem leczenia. Zatwierdzona przez FDA terapia LED w jaskrze może utrzymać drożność dróg oddechowych przez wiele miesięcy.
Podobne tematy