Dokładna częstotliwość stosowania terapii światłem czerwonym nie jest jeszcze znana. Niektóre badania sugerują, że codzienne stosowanie jest bezpieczne, ale przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii należy skonsultować się z lekarzem. Terapia światłem czerwonym może być dla Ciebie korzystna, jeśli pomaga na konkretne schorzenie. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj o korzyściach i zagrożeniach związanych z terapią światłem czerwonym. Oto kilka wskazówek dotyczących terapii światłem czerwonym. Przeczytaj także o skutkach ubocznych terapii światłem czerwonym. Mogą one być szkodliwe lub łagodne.
Wady terapii światłem czerwonym
Chociaż terapia światłem czerwonym została zatwierdzona przez FDA do stosowania w niektórych schorzeniach, nadal istnieje kilka pytań dotyczących jej bezpieczeństwa i skuteczności. Większość urządzeń do terapii światłem czerwonym jest bezpieczna, ale skuteczność i bezpieczeństwo tych zabiegów nadal nie są dobrze poznane. Chociaż terapia światłem czerwonym jest stosowana od dziesięcioleci, potrzebne są długoterminowe badania, aby określić dokładne korzyści płynące z tego leczenia. Ponadto większość osób odczuwa skutki uboczne dopiero po zakończeniu terapii, więc częste zabiegi mogą nie być najlepszym wyborem dla wszystkich.
Terapia światłem czerwonym może być skuteczna w przeciwdziałaniu problemom związanym ze starzeniem się skóry, takim jak zmniejszona produkcja kolagenu, która pojawia się około trzydziestego roku życia. Spadek ten może powodować pojawianie się drobnych linii i zmarszczek. W jednym z badań terapia światłem czerwonym była stosowana u pacjentów dwa razy w tygodniu przez 30 sesji, a po zakończeniu leczenia skóra uległa znacznej poprawie pod względem napięcia, tekstury i gęstości kolagenu. Dołączono zdjęcia uczestników przed i po zabiegu.
Brakuje standaryzacji dla urządzeń do terapii światłem czerwonym. Nie ma także standardu dla długości fal stosowanych w terapii światłem czerwonym. Niektóre urządzenia do terapii światłem czerwonym wykorzystują niesprawdzone długości fal bez badań na ludziach. Joovv jest jednak firmą innowacyjną, która opiera się na badaniach klinicznych w celu opracowania najbardziej skutecznych produktów. A ponieważ terapia światłem czerwonym jest kosztowną metodą leczenia, może nie być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli rozważasz terapię światłem czerwonym, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania rekomendacji.
Światło czerwone jest bardziej efektywne niż inne długości fal. Przenika ono głębiej niż inne długości fal, dzięki czemu może leczyć problemy znajdujące się pod powierzchnią skóry. Ponieważ światło czerwone jest silniejsze od światła niebieskiego, było stosowane w wielu schorzeniach, takich jak zespół cieśni nadgarstka. Oprócz uśmierzania bólu, światło czerwone stymuluje również regenerację tkanki łącznej i mięśni. Pomaga to sportowcom częściej osiągać szczytowe wyniki, co może dawać im nieuczciwą przewagę w zawodach.
Jednak terapia światłem czerwonym nie jest przeznaczona dla wszystkich. Osoby z problemem nadwrażliwości na światło powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się terapii światłem czerwonym. Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na światło. Terapia światłem czerwonym ma jednak wiele zalet, w tym fakt, że poprawia zdrowie komórek w całym organizmie. Wykazano, że terapia światłem czerwonym poprawia produkcję energii ATP, która zasila organizm.
Chociaż terapia światłem czerwonym może przynieść znaczną ulgę, nie powinna być traktowana jako lekarstwo. Wymaga ona ciągłego leczenia i nie jest odpowiednia dla osób z dużą wrażliwością na światło. Jednak mimo tych ograniczeń terapia światłem czerwonym jest obiecującą alternatywą dla innych metod leczenia niektórych schorzeń. W większości przypadków pacjenci odczuwają pewną ulgę w ciągu pierwszych kilku miesięcy, choć u niektórych osób może zaistnieć potrzeba kontynuowania leczenia po pewnym czasie.
Efekty uboczne terapii światłem czerwonym
Terapia światłem czerwonym (RLT) jest rozwijającą się dziedziną badań, w której wykorzystuje się tę metodę w leczeniu różnych schorzeń. Uważa się, że jej efekty wynikają z redukcji stresu oksydacyjnego i zwiększenia ATP. Naukowcy odkryli również, że terapia światłem czerwonym może zmniejszać ból zgłaszany przez pacjentów poddawanych chemioterapii. Ponadto badania wykazały, że RLT może poprawić koloryt, teksturę i gładkość skóry oraz zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.
FDA zatwierdziła niektóre urządzenia do terapii światłem czerwonym do stosowania w różnych schorzeniach. Urządzenia te mogą leczyć wolno gojące się rany i bóle mięśni. Najlepsza długość fali dla każdego schorzenia jest różna, przy czym niższe dawki są często bardziej skuteczne. Zaleca się, aby pacjenci z określonymi schorzeniami poddawali się terapii światłem czerwonym pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza. Aby zminimalizować skutki uboczne, najlepiej jest dokładnie przeczytać instrukcje producenta. Ponadto LLLT nie jest zalecana dla osób o bardzo wrażliwej skórze lub osób poddawanych chemioterapii.
Stosowanie światła czerwonego o niskiej długości fali jest bezpieczne i mało inwazyjne. Stwierdzono, że łagodzi ono ból związany ze stanem zapalnym. FDA zatwierdziła terapię światłem czerwonym w przypadku kilku schorzeń, w tym chorób skóry, bólu stawów, wypadania włosów i chorób neurodegeneracyjnych mózgu. Trwają badania mające na celu ustalenie, czy terapia światłem czerwonym może naprawić tkankę mózgową i zapobiec dalszym uszkodzeniom. W międzyczasie może ona poprawić stan wielu schorzeń, w tym nowotworów, bólów mięśni i przebarwień skóry.
Chociaż terapia światłem czerwonym zyskuje coraz większą popularność jako metoda leczenia wielu powszechnych chorób skóry, jest to wciąż nowa technologia. Ze względu na potencjalne skutki uboczne, przed rozpoczęciem terapii należy zasięgnąć porady lekarza. Potwierdzi on diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Terapia światłem czerwonym nie jest magiczną kulą, dlatego ważne jest, aby stosować ją w sposób odpowiedzialny. Istnieje szereg skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas leczenia.
Chociaż terapia światłem czerwonym ma pewne potencjalne skutki uboczne, jest ogólnie uważana za bezpieczną i dobrze tolerowaną. NASA wykorzystuje ją jako środek do zwalczania stresu oksydacyjnego i zmniejszania reakcji zapalnych w komórkach. Terapia wymaga niewiele czasu i jest łatwo dostępna w gabinetach lekarskich, klinikach kosmetycznych i uzdrowiskach. W tym samym celu dostępne są również urządzenia do użytku domowego. Terapia światłem czerwonym jest więc niemedyczną metodą leczenia wielu schorzeń.
Wskazówki dotyczące dawkowania w terapii światłem czerwonym
Standardowe urządzenie do terapii światłem czerwonym emituje światło o mocy 90 mW/cm2, co stanowi około pięciokrotność energii potrzebnej do leczenia skóry znajdującej się w odległości 30 centymetrów. Przy tak bliskiej odległości użytkownik otrzymuje 54 dżule energii w ciągu jednej minuty. Jest to wprawdzie więcej energii niż większość osób potrzebuje do leczenia skóry, ale dla niektórych osób może to być zbyt dużo, aby odnieść korzyści z terapii.
Aby w pełni wykorzystać możliwości terapii światłem czerwonym, należy zapoznać się z gęstością mocy i siłą światła. Te dwa parametry są ważne, aby je zrozumieć, gdy po raz pierwszy zaczynasz korzystać z tej terapii. Jeśli nie masz pewności co do któregoś z tych czynników, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem. Jeśli nie masz żadnych innych problemów zdrowotnych, stosowanie terapii światłem czerwonym może poprawić ogólny stan Twojego zdrowia i ułatwić Ci sen.
Zalecenia dotyczące dawkowania terapii światłem czerwonym są różne dla różnych rodzajów dolegliwości i osób. Ogólnie rzecz biorąc, optymalna liczba zabiegów wynosi od dwóch do czternastu sesji tygodniowo, ale liczby te mogą się różnić w zależności od schorzenia. Na przykład, terapię światłem czerwonym najlepiej stosować w nocy i rano, aby pobudzić pracę mózgu. W przeciwieństwie do laseroterapii, terapia światłem czerwonym nie wymaga matematyki. Jeśli boli Cię głowa, powinieneś zdecydować się na sesję rano lub wieczorem.
Najlepsza dawka światła czerwonego to piętnaście do dwudziestu minut dziennie. Większe dawki mogą u niektórych osób wywołać głębsze efekty. W zależności od konkretnego schorzenia lub osoby, terapia światłem czerwonym może być stosowana dwa razy dziennie przez piętnaście do dwudziestu minut. Dla wielu osób wystarczające są sesje trwające od dziesięciu do dwudziestu minut dziennie. W kontrolowanym badaniu u uczestników cierpiących na bóle w dolnej części pleców stwierdzono znaczne zmniejszenie bólu pleców po sześciu tygodniach leczenia.
Oprócz gęstości mocy urządzenia emitującego światło czerwone, na dawkę może wpływać także odległość od ciała. W związku z tym większa powierzchnia wymagałaby większej dawki niż mniejsza. Jest to jednak trudne do sprawdzenia zagadnienie naukowe. W kilku badaniach wykazano, że poszczególne osoby różnie reagują na światło. Jeśli jesteś wrażliwy na światło czerwone, być może będziesz musiał zacząć od mniejszej dawki i kontynuować leczenie przez dłuższy czas.
Osoby cierpiące na przewlekłe bóle pleców mogą być zainteresowane częstszymi sesjami terapii światłem czerwonym. Sesje te mogą znacznie złagodzić ból, ale nie są uważane za niebezpieczne. Niektóre osoby zgłaszały przejściowe ściągnięcie skóry, ale można je złagodzić, zmieniając czas trwania terapii lub oddalając się od urządzenia. Jednak w przypadku wielu osób częste sesje przyniosły poprawę zdrowia i samopoczucia.
Podobne tematy