Zwolnienie lekarskie – na co przysługuje?
Standardowo, zwolnienie lekarskie przysługuje nam na wypadek choroby. Do najczęstszych przyczyn, przy których przychodzi nam korzystać z niego, jest np. grypa, angina lub poważniejsze przeziębienie.
W czasach pandemii koronawirusa do częstych przyczyn, w których wykorzystujemy popularne „L4”, jest zakażenie koronawirusem.
Do nieco mniej popularnych powodów korzystania ze zwolnień lekarskich, mogą należeć także schorzenia związane z wadami postawy, np. nasilające się bóle kręgosłupa, które wynikają z długich godzin spędzonych w biurze w pozycji siedzącej. Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z faktu, że zwolnienie lekarskie przysługuje im także w przypadku okresu ciąży. Jeżeli zatem jesteś w ciąży i czujesz się z pewnych względów osłabiona, śmiało możesz wziąć z tego powodu zwolnienie lekarskie.
Mniej oczywiste powody zwolnień lekarskich
Niekiedy zdarza się, że schorzenie, na które cierpimy, nie jest tak oczywiste i zauważalne na pierwszy rzut oka. Zaliczyć do nich możemy zwłaszcza choroby, które dotykają naszej psychiki. Schorzenia takie jak depresja, wypalenie zawodowe, czy stany lękowe mogą w sposób znaczący uprzykrzyć nam życie i utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonanie czynności zawodowych. W takiej sytuacji z całą pewnością przysługuje nam zwolnienie lekarskie.
Niektórzy z nas obawiają się skorzystania z przysługującego im prawa, bowiem obawiają się, że zostaną wzięci za oszustów. Przecież udawanie depresji bądź wypalenia zawodowego wydaje się łatwe. Doświadczony lekarz jednak z łatwością rozpozna osobę, która pragnie go oszukać, od człowieka, który naprawdę cierpi. Część pracowników również zwyczajnie wstydzi się brać zwolnienie z powodu problemów z psychiką. Nie musimy jednak obawiać się wyśmiania bądź braku akceptacji. W obecnych czasach schorzenia psychiczne nie są już tabu, o którym należy mówić ściszonym głosem. W dzisiejszym, przyspieszonym tempie życia i nagromadzeniu codziennych problemów, coraz więcej osób zmaga się z tego typu schorzeniami.
Pamiętajmy też, że mając dziecko, również przysługuje nam zwolnienie. W sytuacji, gdy musimy opiekować się naszym chorym dzieckiem bądź dziećmi, możemy w pełni legalnie skorzystać ze zwolnienia. Jedynym warunkiem tutaj jest wydanie przez lekarza zaświadczenia z datą urodzenia naszego dziecka oraz zawierającego stosunek jego pokrewieństwa z nami.
Zwolnienie lekarskie – uwagi ogólne
Decydując się na wzięcie zwolnienia lekarskiego, musimy pamiętać, że przez cały okres, podczas którego na nim spędzimy, przysługuje nam 80% wynagrodzenia. Wyjątkiem od tej reguły jest ciąża lub choroba powstała w czasie pracy, lub w drodze z niej, lub do niej. Po upływie 33 dni choroby, zasiłek choroby wypłacany jest nam przez ZUS. Maksymalnie może być on wypłacany przez 182 dni.
Biorąc zwolnienie lekarskie, pamiętajmy o jednej kluczowej rzeczy. Co oczywiste, musimy być…prawdziwie chorzy. Niekiedy zdarza się, że bierzemy zwolnienie po znajomości. Musimy liczyć się jednak z faktem, że pracodawca może sprawdzić zasadność zwolnienia i skontrolować pracownika.
Zwolnienie lekarskie bierzemy z powodu złego stanu zdrowia, naszego lub dziecka. W trakcie zwolnienia otrzymamy 80% pensji.
Podobne tematy