Słyszałeś o terapii czerwonym światłem, ale zastanawiasz się, czy jest ona bezpieczna? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce. Odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytanie dotyczące tej nowej technologii – „czy terapia światłem czerwonym jest dobra dla dzieci?”.
LLLT
Udowodniono, że zwiększenie ekspozycji dziecka na jasne światło ma pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów depresji, zwłaszcza sezonowych zmian oświetlenia. Ta terapia zapewnia terapeutyczną dawkę czerwonego światła, która może być korzystna dla stanu dziecka. Czerwone światło pomaga dziecku w zasypianiu i zmniejsza ryzyko przebudzenia w nocy. Terapia ta może być również skuteczna w przypadku dzieci cierpiących na lęki nocne.
Terapia światłem czerwonym nie jest leczeniem laserowym, lecz wykorzystuje lampę emitującą światło o długości fali docierającej do ludzkiego ciała. Światło jest pochłaniane przez skórę i przenika do tkanek na głębokość do 10 milimetrów, nie powodując dyskomfortu. Światło zostało po raz pierwszy odkryte w latach 60. przez lekarza Endre Mestera, który zauważył, że dzięki niemu szybciej rosły włosy u łysych myszy. Oprócz leczenia łysienia było ono także stosowane w leczeniu owrzodzeń skóry.
Jako korzyść, światło czerwone jest również korzystne dla skóry. Badania wykazały, że poprawia ono krążenie, zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne, zwiększa tworzenie naczyń krwionośnych i pomaga organizmowi wytwarzać ATP. Zmniejsza również ból i zwiększa wzrost mięśni. Jest nawet przydatne dla osób cierpiących na cukrzycę. Ze względu na liczne korzyści, terapia światłem czerwonym może być dobra dla każdego. Oprócz korzyści terapeutycznych, terapia światłem czerwonym może również pomóc w łagodzeniu objawów cukrzycy.
RLRL
W tym badaniu postawiono pytanie, czy RLRL jest skuteczna w leczeniu krótkowzroczności. Dzieci zostały losowo przydzielone do grupy leczonej lub kontrolnej. Dzieci z grupy interwencyjnej były poddawane terapii RLR z wykorzystaniem urządzenia biurkowego emitującego czerwone światło o długości fali 650 nm, o natężeniu 1600 luksów i czasie trwania 3 minut na sesję. Dzieci były obserwowane co najmniej dwa razy dziennie, trzy razy na sesję, w sumie przez dziewięć sesji.
W badaniu wzięło udział 246 (93,2% z 264 dzieci). Po zakończeniu leczenia dzieci były oceniane co trzy miesiące. W grupie leczonej RLRL zaobserwowano większe wydłużenie osiowe niż w grupie leczonej SVS. Grupa SVS wykazywała wolniejszy postęp wydłużania się osi, mierzony wskaźnikiem D (refrakcja przy 20 dioptriach).
Terapia światłem czerwonym jest znana z tego, że pomaga dzieciom z wieloma dolegliwościami, takimi jak przedwczesne starzenie się skóry, choroby gruczołów miąższowych i amblyopia. W wieloośrodkowym randomizowanym badaniu kontrolowanym naukowcy poddali 117 dzieci powtarzanej terapii niskim poziomem światła czerwonego (RLRL). Inna grupa 129 dzieci została poddana zwykłej korekcji okularowej, aby ocenić skuteczność terapii. Po tygodniu u dzieci, które poddano terapii RLRL, stwierdzono poprawę widzenia.
RLRL + okulary jednoogniskowe
U dzieci przeprowadzono randomizowane badanie powtarzanej terapii niskim poziomem światła czerwonego (RLRL) w połączeniu z okularami jednoogniskowymi. Pacjenci zostali przydzieleni do grupy interwencyjnej lub kontrolnej. Podczas leczenia dzieci były naświetlane światłem czerwonym o długości fali 650 nm, o natężeniu 1600 luksów (0,329 mW na źrenicę czteromilimetrową). Sesje trwały trzy minuty, odbywały się dwa razy dziennie, a dzieci były badane co cztery godziny.
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia. Przestrzeganie zaleceń oceniano za pomocą funkcji automatycznego dzienniczka w systemie urządzenia. Zgodność zdefiniowano jako odsetek ukończonych sesji leczenia podzielony przez całkowitą liczbę zaleconych sesji. W grupie porównawczej AL zmniejszyła się w porównaniu z wartością w ramieniu kontrolnym i nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane. Chociaż badanie nie zostało zaprojektowane w celu wykrycia skuteczności terapii, wyniki pierwotnego punktu końcowego były korzystne.
Leczenie RLRL spowolniło progresję krótkowzroczności o 0,26 mm i 0,6 D. Zmniejszyło również refrakcję krótkowzroczną o 76%. Badanie to jest krokiem naprzód, ale konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy powtarzana terapia czerwonym światłem o niskim natężeniu spowolni progresję krótkowzroczności bez działań niepożądanych. Badania będą składały się z randomizowanych prób z udziałem grup kontrolnych i leczonych.
RLRL + terapia światłem czerwonym
Wykazano, że terapia światłem czerwonym poprawia zdrowie i krążenie skóry, zmniejsza widoczność plam starczych i przebarwień oraz poprawia koloryt skóry. Zdrowa skóra ma zasadnicze znaczenie dla odporności, regulacji temperatury i produkcji hormonów. Chroni również przed odwodnieniem. Terapia światłem czerwonym ma również korzystny wpływ na organizm, pobudzając krążenie, łagodząc ból, depresję i zamroczenie mózgu. Wiele osób stosujących tę terapię zauważyło zmniejszenie bólów głowy, zmniejszenie zamroczenia mózgu i lepszy sen.
Skuteczność RLRL w leczeniu krótkowzroczności u dzieci została oceniona w badaniu, w którym porównano dwie metody leczenia. W grupie interwencyjnej stosowanie się do zaleceń wzrastało wraz z wydłużeniem czasu trwania leczenia. Stwierdzono silną zależność dawka-odpowiedź. Sugeruje to, że dłuższy czas leczenia może poprawić skuteczność RLRL w leczeniu krótkowzroczności. W tym badaniu uczestnicy w grupie interwencyjnej nie doznali żadnych uszkodzeń strukturalnych.
W badaniu randomizowano 264 dzieci, które miały otrzymać RLRL lub leczenie kontrolne. Grupa interwencyjna otrzymywała RLRL dwa razy dziennie za pomocą biurkowego urządzenia do terapii światłem. Światło o długości fali 650 nm było czerwone i było aplikowane na źrenicę przez 3 minuty podczas każdej sesji. W badaniu sprawdzano również wpływ na ostrość widzenia u dzieci. Nadal jednak pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi na temat skuteczności RLR w zmniejszaniu ryzyka uszkodzenia oczu.
Samo leczenie RLRL
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Wydziału Pediatrii UCLA donieśli niedawno, że 12-miesięczne leczenie RLRL jest lepsze dla dzieci z krótkowzrocznością niż zabieg ortokeratologiczny. Wyniki były zachęcające pod wieloma względami, ale pozostają pewne wątpliwości. Ograniczeniem badania była obecność choroby koronawirusowej, która wpłynęła na liczbę uczestników podczas wizyty sześciomiesięcznej. Komitet doradczy zalecił jednak badaczom kontynuowanie badania niezależnie od choroby i wynikających z niej zmian w widzeniu dzieci.
Badacze stwierdzili silny efekt dawka-odpowiedź pomiędzy dwoma metodami leczenia w kontrolowaniu krótkowzroczności u dzieci. RLRL może być również bardziej skuteczna, jeśli jest stosowana przez dłuższy czas. W tym badaniu wybrano protokół 3 minutowy, ponieważ był on zgodny z protokołem leczenia stosowanym w leczeniu amblyopii, czyli pierwotnych wskazań do stosowania tego urządzenia. Dłuższy czas trwania może mieć jednak bardziej znaczący wpływ na skuteczność leczenia.
Koszt terapii światłem czerwonym
Terapia światłem czerwonym przynosi wiele korzyści dzieciom. Może być ona jednak kosztowna, jeśli chce się zapewnić dziecku szeroką gamę zabiegów. Leczenie wymaga codziennych wizyt i osobistego stosowania. Najlepsze efekty można uzyskać w domu lub w klinice. Nie jest on odpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Można go również stosować w domu z dziećmi, co będzie dla nich łatwiejsze.
Pojedyncza sesja u dermatologa kosztuje od 25 do 85 dolarów. Jednak zabiegi wykonywane w domu pozwalają zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Ponadto, jeśli dziecko cierpi na schorzenia skóry, leczenie można regularnie powtarzać, co z czasem pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Terapia światłem czerwonym nie jest szybkim sposobem rozwiązywania problemów kosmetycznych; promuje ona zdrowie komórkowe i wspomaga leczenie od wewnątrz.
Częstotliwość zabiegów zależy od stopnia zaawansowania choroby. U niektórych dzieci codzienna terapia może nie być konieczna, ale codzienne stosowanie może być bezpieczne. Aby się o tym przekonać, należy porozmawiać z lekarzem o częstotliwości stosowania leku. Jeśli u dziecka występuje poważna choroba, terapia będzie prawdopodobnie bardziej skuteczna w jej leczeniu. Terapia światłem czerwonym nie jest jednak lekarstwem na żadne schorzenie. Jest to skuteczna terapia uzupełniająca, która nie wymaga inwazyjnych procedur ani nie powoduje skutków ubocznych.
Podobne tematy