Terapia światłem LED to metoda leczenia wykorzystująca źródło światła do leczenia określonego schorzenia. Istnieje kilka rodzajów terapii światłem LED, w tym światło niebieskie i czerwone. Te formy terapii światłem są nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pewne ciepło, ale poza tym nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu. Terapie te można przeprowadzać w klinice lub w domu, w zależności od tego, jaki rodzaj leczenia jest potrzebny.
Czerwone światło LED
Stosowanie terapii czerwonym światłem LED w różnych schorzeniach przynosi wiele korzyści. Na przykład, jest ono bardzo skuteczne w leczeniu stanów zapalnych, zmniejsza ilość cytokin zapalnych i przyspiesza tworzenie naczyń krwionośnych. Ponadto można ją stosować u zwierząt domowych w leczeniu stanów zapalnych i przewlekłych chorób skóry. Ponieważ długość fali czerwonych diod LED mieści się w zakresie terapeutycznym, mogą one przynieść wyjątkowe korzyści bez żadnych skutków ubocznych. Należy pamiętać, że terapia czerwonym światłem LED nie jest środkiem leczniczym.
Wady terapii czerwonym światłem LED to dyskomfort wizualny oraz możliwość wystąpienia migreny i drgawek. Na szczęście te efekty uboczne są krótkotrwałe i można im zapobiec, zakładając okulary ochronne – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu urodawdomu.pl. Długotrwałe skutki terapii światłem czerwonym nie są jednak jeszcze znane. Chociaż dla większości osób światło czerwone jest bezpieczne, to w przypadku niewłaściwego stosowania może być szkodliwe dla oczu lub skóry. Podczas gdy u niektórych osób terapia czerwonym światłem LED przynosi natychmiastowe efekty, u innych poprawa następuje po kilku tygodniach lub miesiącach.
Niebieskie światło LED
Korzyści, jakie niebieskie światło LED przynosi skórze, są wielostronne. Światło przenika przez pory skóry, zabijając bakterie. Choć niektóre bakterie są pomocne, inne są odpowiedzialne za produkcję ropy naftowej i powstawanie wyprysków. Światło aktywuje substancje chemiczne, które powodują, że bakterie rozbijają swoje ściany zewnętrzne. Kiedy bakterie nie mogą tworzyć swoich ścian zewnętrznych, nie mogą tworzyć trądziku. Inne korzyści płynące z terapii światłem niebieskim dla skóry to zapobieganie zmarszczkom i zmęczeniu związanemu z sezonową chorobą afektywną.
Niebieskie światło LED jest dobrym wyborem do leczenia trądziku, ponieważ oddziałuje na gruczoły łojowe, zwane także gruczołami ropy naftowej. Gruczoły łojowe znajdują się pod mieszkami włosowymi i są nadmiernie aktywne, gdy jest w nich za dużo ropy. Ponieważ diody LED nie emitują promieniowania UV, można je bezpiecznie stosować do wszystkich rodzajów skóry. Nie jest to jednak zalecane dla osób przyjmujących leki, takie jak Accutane, ani dla osób, u których w przeszłości występowały schorzenia skóry.
Maski LED do użytku domowego
Szukając maski do terapii światłem do użytku domowego, warto rozważyć wybór takiej, która emituje fale o określonej długości. Różne długości fal oddziałują na różne części skóry. Na przykład światło czerwone zwiększa przepływ krwi, a światło niebieskie redukuje drobne zmarszczki. W zależności od rodzaju zakupionej maski, można nawet stosować różne kolory dla różnych obszarów ciała. Oto lista maseczek LED, które warto wypróbować.
Przed zastosowaniem masek LED na twarz należy wybrać urządzenie, które wykorzystuje do terapii światłem fale o długości odpowiadającej jakości medycznej. Takie maski są droższe, ale mogą konkurować z zabiegami stosowanymi przez dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej. Przed zakupem należy dokładnie przeczytać instrukcję, aby uniknąć ewentualnej nadwrażliwości skóry. Po wybraniu urządzenia należy zacząć je stosować co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.
Koszt zabiegów wykonywanych w klinice
Terapia światłem LED to doskonały sposób na poprawę struktury i kolorytu skóry. To świetny sposób na walkę z trądzikiem, wygładzenie drobnych zmarszczek i zwiększenie aktywności komórek. Korzyści są natychmiastowe i długotrwałe, a urządzenia LED mogą być wykorzystywane do wielu różnych zabiegów. Terapia światłem LED jest doskonałym uzupełnieniem większości zabiegów chirurgii kosmetycznej i może być opłacalną alternatywą dla zabiegów laserowych. Światło z terapii LED przenika przez skórę na różnych głębokościach, co sprawia, że jest to skuteczny sposób na poprawę kolorytu skóry. Jest ona również przydatna po zabiegach chirurgicznych, ponieważ terapia światłem LED może przyspieszyć proces gojenia.
Zabiegi terapii światłem LED w klinikach są droższe niż domowe urządzenia LED, ale efekty są warte swojej ceny. Profesjonalne zabiegi mogą nie być skuteczne dla wszystkich i nie są tanie. W zależności od rodzaju stosowanej terapii światłem, za 30-minutową sesję można wydać setki dolarów. Oprócz tego trzeba będzie zapłacić za czas oczekiwania i dodatkowe sesje co około trzy miesiące. Ponadto, jeśli sesja odbywa się tylko raz w tygodniu, nie widać dużej poprawy. Jeśli nie widać rezultatów, prawdopodobnie w końcu zacznie się kwestionować skuteczność leczenia.
Ryzyko uszkodzenia siatkówki
Wysokoenergetyczne niebieskie światło emitowane przez diody LED stanowi potencjalne zagrożenie dla oczu. Światło niebieskie przenika przez rogówkę i soczewkę i może bezpośrednio dotrzeć do siatkówki. Od 1966 roku wiadomo, że powoduje ono fotochemiczne uszkodzenie siatkówki, co potwierdzają liczne badania. Wielkość uszkodzeń zależy od długości fali, odległości, z jakiej pada światło, oraz kierunku linii wzroku. Osoby, które rozważają zastosowanie terapii światłem LED w leczeniu chorób oczu, powinny przed rozpoczęciem leczenia omówić z lekarzem wszystkie związane z tym zagrożenia.
Chociaż udowodniono, że światło niebieskie wspomaga produkcję kolagenu i zmniejsza ryzyko uszkodzenia oczu, światło czerwone jest również szkodliwe dla oczu. Ekspozycja na światło niebieskie jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może ono uszkadzać siatkówkę. Światło o dużej intensywności może również uszkodzić oczy, dlatego ważne jest, aby podczas sesji terapii światłem LED nosić okulary ochronne. Ponadto należy upewnić się, że wybrano odpowiednie urządzenie do terapii światłem LED dla danego schorzenia.
Efekty uboczne
Terapia światłem LED jest bardzo skutecznym sposobem na poprawę kolorytu i wyglądu skóry, ale istnieją pewne efekty uboczne, o których należy pamiętać. Maska do twarzy LED została niedawno wycofana z półek sklepowych ze względu na możliwość uszkodzenia oczu. Przed rozpoczęciem terapii światłem LED należy zawsze skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia skóry. Przed rozpoczęciem terapii światłem LED należy również skonsultować się z dermatologiem, ponieważ może on doradzić, jakie ryzyko wiąże się z tą formą terapii.
Terapia światłem LED polega na skupianiu na skórze światła o różnej długości fali. Pomaga to uzyskać ukierunkowany efekt i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Ponadto terapia światłem LED może sprawić, że skóra stanie się bardziej miękka i gładka. Ponieważ terapia światłem LED nie wykorzystuje promieniowania ultrafioletowego, może mieć mniej skutków ubocznych niż inne zabiegi światłem. Jednak nadal istnieją pewne potencjalne skutki uboczne, takie jak podrażnienie skóry, zmęczenie i bóle głowy. Mogą również wystąpić trudności z zasypianiem.
Podobne tematy