Jakie są środki ostrożności przy stosowaniu terapii światłem? Najlepszym sposobem ochrony skóry jest odpowiednie przygotowanie. Ważne jest, aby zrozumieć różnice pomiędzy światłem podczerwonym i czerwonym oraz wiedzieć, czego należy używać, aby chronić skórę. Ważne jest także stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym i miejscowych antyoksydantów. Światło podczerwone może być bardziej szkodliwe dla skóry niż światło czerwone, ale te środki ostrożności są stosunkowo niewielkie i łatwe do zastosowania.
Światło czerwone
Popularny zabieg medyczny, jakim jest terapia światłem czerwonym, wspomaga naprawę i regenerację skóry poprzez pobudzanie produkcji kolagenu. Kolagen jest białkiem odpowiedzialnym za utrzymanie elastyczności i jędrności skóry, ale z wiekiem ulega on uszkodzeniu. Terapia światłem czerwonym pomaga uzupełnić kolagen poprzez pobudzanie produkcji fibroblastów, które syntetyzują kolagen i działają na rzecz naprawy skóry. Ponadto, terapia światłem czerwonym poprawia odporność skóry poprzez zmniejszanie stanów zapalnych. Może nawet pomóc pacjentom chorym na raka w zmniejszeniu skutków ubocznych chemioterapii.
Aby przygotować skórę do terapii światłem czerwonym, usuń makijaż i dokładnie oczyść twarz. Używaj delikatnego środka oczyszczającego, najlepiej takiego, który nie zawiera siarczanów. Nie wolno stosować kremu nawilżającego. Nie jest to konieczne, ale nie będzie miało wpływu na efekty. Ponadto, jeśli jesteś poddawany terapii, noś okulary ochronne, aby chronić oczy przed jasnym światłem. Korzyści płynące z terapii światłem czerwonym kumulują się, więc regularne jej stosowanie może być rozsądną decyzją – podany fragment jest dziełem zespołu redakcyjnego portalu aranzacje-mieszkania.pl.
Chociaż terapia światłem czerwonym jest bezpieczna i odpowiednia dla większości typów skóry, należy jednak pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Przed poddaniem się terapii światłem czerwonym należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli w przeszłości chorowałeś na epilepsję, masz niskie ciśnienie krwi lub przyjmujesz antybiotyki, powinieneś unikać stosowania terapii światłem czerwonym. Pierwsze naświetlanie powinno być niższe niż zwykle, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych. Jeśli nie jesteś pewien reakcji swojej skóry, powinieneś zacząć od małych dawek.
Terapia światłem czerwonym jest znana z tego, że jest skuteczna w naprawianiu skóry. Aktywując naturalne procesy lecznicze organizmu, wspomaga produkcję kolagenu i wygładza skórę. Stymulując produkcję kolagenu, terapia światłem czerwonym może naprawić blizny, przebarwienia i inne problemy skórne. Zwiększona produkcja kolagenu chroni również istniejący kolagen, poprawiając wygląd zmarszczek i wygładzając skórę. Ponadto terapia światłem czerwonym może pomóc w naprawie skóry, więc może być dla Ciebie korzystna.
Światło czerwone o niskiej długości fali to inna nazwa tego zabiegu. Światło czerwone wnika głęboko w skórę, powodując wytwarzanie przez komórki skóry adenozynotrójfosforanu, kluczowego źródła energii dla wszystkich komórek. Dodatkowa energia może pomóc komórkom lepiej reagować na uszkodzenia i odmładzać się. W przeciwieństwie do tradycyjnej terapii światłem, światło czerwone o niskiej długości fali nie uszkadza powierzchni skóry. Światło czerwone stymuluje produkcję mitochondriów, które są źródłem energii we wszystkich komórkach skóry.
Światło podczerwone
Podczerwień nie jest nieszkodliwym światłem, które można włączać i wyłączać. Może ono być szkodliwe dla skóry i powodować wiele różnych problemów. Widmo podczerwieni może powodować ból termiczny, stres oksydacyjny, uszkodzenia DNA, fotostarzenie, a nawet cytotoksyczność. Istnieje kilka sposobów ochrony skóry i zmniejszenia negatywnych skutków terapii światłem podczerwonym. Oto kilka ważnych wskazówek:
Po pierwsze, stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Stosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i podczerwienią. Dobry krem nawilżający jest również niezbędny, aby chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz zastosować produkt zawierający CE Ferulic, silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki.
Stosowanie kremu z filtrem chroniącym przed światłem jest koniecznością. Skóra jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne, a światło podczerwone może powodować uszkodzenia skóry. Może ono uszkodzić skórę nawet sześciokrotnie bardziej niż promieniowanie UV, które dociera do niej w ciągu dnia. Można jednak chronić skórę, stosując codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym, a przed sesją używać kremów lub balsamów ochronnych.
Podczas korzystania z sauny na podczerwień należy bezwzględnie używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Mimo że promieniowanie podczerwone jest korzystne, może być szkodliwe dla niektórych rodzajów skóry. Aby chronić skórę przed promieniowaniem podczerwonym, należy stosować antyoksydanty, zarówno doustnie, jak i miejscowo. Pomocne może być spożywanie przed sesją owoców i warzyw zawierających duże ilości przeciwutleniaczy. Antyoksydanty mogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania podczerwonego, ale nadal należy zachować ostrożność.
Promieniowanie podczerwone może uszkodzić skórę, ponieważ wywołuje ciepło. Skóra o wysokiej temperaturze może się poparzyć lub uszkodzić DNA. Podczerwień może powodować zapalenie komórek i przyspieszać starzenie się skóry. Ciepło powoduje uszkodzenie DNA. Stanowi to problem dla dmuchawców szkła i piekarzy, którzy są regularnie wystawiani na działanie ciepła z pieca. To samo dotyczy osób narażonych na działanie promieniowania podczerwonego.
Antyoksydanty stosowane miejscowo
Istnieje kilka rodzajów antyoksydantów, ale wszystkie pełnią podobną funkcję: chronią skórę przed stresem oksydacyjnym. Antyoksydanty hydrofilowe chronią części komórek zawierające wodę, w tym płyn śródmiąższowy. Antyoksydanty hydrofobowe chronią bogate w lipidy składniki komórek, takie jak błony komórkowe. Opracowanie przeciwutleniaczy stosowanych miejscowo jest trudne ze względu na ich nieodłączną niestabilność chemiczną. W niektórych przypadkach mogą one nawet wywoływać negatywne skutki uboczne.
Ekspozycja na promieniowanie UV może powodować szereg skutków dla skóry, od fotostarzenia po przedwczesne zmarszczki. Promieniowanie UV powoduje stres oksydacyjny w komórkach skóry, a balsamy na bazie przeciwutleniaczy mogą chronić skórę, hamując wytwarzanie ROS. Rośliny wytwarzają wtórne metabolity, które chronią je przed promieniowaniem UV. Związki te chronią skórę przed fotostarzeniem poprzez zapobieganie przenikaniu promieniowania UV. Phytessence Wakame i karotenoidy zmniejszają stan zapalny i są ważnymi składnikami produktów przeciwstarzeniowych.
Serum antyoksydacyjne stosowane miejscowo może nie tylko zapewniać ochronę antyoksydacyjną, ale także zmniejszać uszkodzenia spowodowane przez ozon. Zawierają one zrównoważone połączenie 19 przeciwutleniaczy, które zapobiegają wytwarzaniu reaktywnych form tlenu. Zapobiegają tworzeniu się nadtlenku wodoru i adduktów białkowych 4-HNE w skórze narażonej na działanie ozonu. Zapobiegają również uszkodzeniom strukturalnym, zmniejszając indukcję NF-kB p65.
Miejscowo stosowane antyoksydanty mogą wspomagać terapię światłem czerwonym poprzez hamowanie stresu oksydacyjnego i zwiększanie produkcji kolagenu. Przeciwutleniacze są również ważne dla fotobiomodulacji, ponieważ zwiększają aktywność przeciwutleniaczy i zapobiegają stresowi oksydacyjnemu. Połączenie miejscowo stosowanych antyoksydantów z terapią światłem czerwonym zmaksymalizuje pozytywne efekty fotobiomodulacji. Jednak niektóre produkty mogą nie być odpowiednie dla każdego pacjenta. Mogą też być zbyt ostre dla skóry.
Chociaż światło niebieskie nie powoduje raka skóry, wiadomo, że przyczynia się do jej starzenia poprzez wyzwalanie reaktywnych form tlenu w skórze. Antyoksydanty pomagają neutralizować reaktywne formy tlenu i chronić skórę przed fotostarzeniem. Ograniczając produkcję reaktywnych form tlenu, związki te chronią skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe i CS. Podczas gdy światło niebieskie jest bezpieczne i nie ma działania rakotwórczego, światło ultrafioletowe jest wysoce szkodliwe i znane jest z tego, że uszkadza DNA skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna
Najskuteczniejszym sposobem ochrony skóry przed fotostarzeniem spowodowanym promieniowaniem UV jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Filtry przeciwsłoneczne są przydatne w przypadku wszystkich rodzajów skóry, a szczególnie skuteczne w przypadku promieniowania długofalowego UVA, które wnika głęboko i jest ważne dla rozwoju raka skóry i pigmentacji. Oprócz ochrony przed UVB i UVA, filtry przeciwsłoneczne powinny zapewniać ochronę przed IRA i VL. Te rodzaje ochrony powinny być starannie dobrane i dostosowane do rodzaju skóry i dermatozy każdej osoby.
Najlepszy filtr przeciwsłoneczny powinien być odporny na działanie wody i wytrzymywać 80 minut pływania. Należy pamiętać, że filtry przeciwsłoneczne nie działają wiecznie i najlepiej jest regularnie je nakładać. FDA zaleca, aby filtry przeciwsłoneczne miały datę ważności. Jeśli planujesz używać produktu przez ponad trzy lata, pamiętaj, by przeczytać instrukcje dotyczące ponownej aplikacji.
Chociaż filtry przeciwsłoneczne chronią skórę przed promieniami UV, nie blokują wszystkich promieni UV. Jeśli są stosowane prawidłowo, mogą zmniejszyć drobne linie i zmarszczki. Przy odpowiednim stosowaniu, czerwone, podczerwone i bursztynowe światło skutecznie zmniejsza zaczerwienienia i wspomaga naprawę komórkową. Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym podczas terapii światłem nie jest jednak wystarczające. Tradycyjne filtry przeciwsłoneczne blokują tylko promienie UVB. Inne długości fal, UVA, wnikają w skórę i powodują oznaki starzenia, nierówny koloryt skóry i zmarszczki. Filtry przeciwsłoneczne powinny zapewniać szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVB i UVA.
Badania przeprowadzone w 2010 roku w Journal of Investigative Dermatology przyniosły podobne rezultaty. Uczestnicy byli wystawieni na działanie promieniowania UV i światła widzialnego przez osiem tygodni, a połowa z nich otrzymała filtr przeciwsłoneczny chroniący tylko przed promieniowaniem UV. Druga połowa uczestników otrzymała kombinację filtru przeciwsłonecznego i filtru chroniącego tylko przed UV. Obie grupy uzyskały podobne wyniki, ale w grupie z ochroną przed światłem widzialnym nastąpiła znacznie większa poprawa niż w grupie z ochroną tylko przed UV.
Aby chronić skórę przed promieniowaniem UV, przed wystawieniem jej na działanie światła należy nałożyć na nią krem z filtrem przeciwsłonecznym. Filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania powinny być nakładane na skórę przed rozpoczęciem terapii światłem, ponieważ chronią one skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 15 lub wyższym, mogą zapobiegać rakowi skóry i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Osoby o wrażliwej skórze powinny zachować ostrożność podczas stosowania kremów z filtrem o szerokim spektrum działania.
Podobne tematy